Odkiaľ sa vzali bizarné obrazce na povrchu Pluta?

Na povrchu Pluta pozorovala sonda New Horizons bizarné obrazce. Nová štúdia nám bližšie približuje, ako vznikali a čo sú vlastne zač.

Ako vznikli záhadné obrazce na povrchu Pluta?
Zdroj: NASA

Pluto je geologicky aktívnou planétou. Ukázali to pozorovania z roku 2015, ktoré zachytili proces s názvom sublimácia, píše portál Space.

Presnejšie objavila sonda americkej NASA, New Horizons, polygonálne vzorce dusíkového ľadu počas jej preletu popri planéte. Ľad na povrchu Pluta vznikol sublimáciou, teda prešiel z plynného skupenstva priamo na pevné skupenstvo. Ide o prvé vysvetlenie, prečo sa na povrchu trpasličej planéty tieto obrazce nachádzajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pluto je stále geologicky aktívnym telesom, aj napriek jeho vzdialenosti od Slnka. V regióne Sputnik Planitia sa nachádzajú podmienky, ktoré umožňujú existenciu plynného dusíku v atmosfére trpasličej planéty, ale aj pevného dusíku na jej povrchu,“ vyjadril sa Adrien Morison, autor štúdie, popisujúcej záhadné polygónové tvary na povrchu telesa.

Práca Morisona vysvetľuje, ako sa polygonálne obrazce dostali na povrch Pluta. Využil pritom niekoľko počítačových simulácií.

Sputnik Planitia je najvýraznejším geologickým regiónom Pluta. Nájsť ho môžeme v oblasti rovníka a má oválny tvar. Odhady z roku 2016 naznačujú, že tento región môže mať rozlohu 900-tisíc štvorcových kilometrov a hĺbku približne 3 km. V novej štúdii vedci vytvorili niekoľko simulácií, ktoré ukazovali správanie dusíku počas jeho ochladzovania. Ukázali, že dusík vytvorí polygonálne obrazce, ktoré sú rovnaké ako tie, ktoré sonda New Horizons pozorovala priamo na povrchu planéty.

Pluto má na povrchu objekty zvláštnych tvarov
Zdroj: NASA

Pozorovania zároveň naznačujú, že celý región Sputnik Planitia môže byť kráterom, ktorý vznikol po naozaj gigantickej kozmickej zrážke. Tá sa mala podľa odhadov odohrať pred 4 miliardami rokov.

Podobný proces nájdeme aj na iných kozmických telesách

Dusíkové polygóny sú zároveň konzistentné s klimatickým modelom planéty. Podľa neho sa sublimácia v regióne Sputnik Planitia začala pred miliónom, alebo dvoma miliónmi rokov. Pluto ale nie je jedinou planétou, kde môže takýto proces prebiehať. Sublimáciu možno podľa teórie vedcov pozorovať aj na mesiaci Neptúnu, Triton, ale aj na objektoch, ktoré sa nachádzajú v Kuiperovom páse. Tými objektmi sú Eris a Makemake, ktoré sa nachádzajú od Slnka ešte ďalej, ako Pluto.

Kuiperov pás začína za obežnou dráhou planéty Neptún a okrem množstva asteroidov tam nájdete aj trpasličie planéty, medzi ktoré sa radí aj Pluto. Ide o naozaj obrovskú kozmickú štruktúru, ktorá bola objavená v roku 1992. Dvojica vedcov, ktorá za objavom Kuiperovho pásu stála, hľadala tmavé objekty za planétou Neptún.

Než však budú môcť vedci s istotou povedať, že proces sublimácie, ktorý objavili na Plute, prebieha aj na iných planétach, potrebujú objekty vidieť. Na to je potrebná vedecká misia, no nie je známe, kedy by k týmto kozmickým objektom mohla vyštartovať. Americká vesmírna agentúra, NASA, momentálne nemá plány pre žiadnu misiu takéhoto druhu. Je preto otázne, či sa nejakej v budúcnosti dočkáme, alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre