SpravodajstvoWindows

Posledná aktualizácia Windows 11 prináša novinku, z ktorej nebudete nadšený. Radšej si váš Windows ani neaktualizujte

Microsoft už pravdepodobne nevie, ako má pretlačiť Edge. Prichádza s ďalším zúfalým pokusom, s ktorým ľudí skôr naštve, ako ich nakloní k sebe.

Internetový prehliadač Microsoft Edge sa v priebehu uplynulých rokov stal prehliadačom, ktorý nielenže je plnohodnotným konkurentom iným prehliadačom, ale v mnohých oblastiach konkurenciu i prekonáva. Týka sa to aj prehliadača Chrome. Neznamená to však, že všetci zo dňa na deň prestanú využívať prehliadač, na ktorý sú zvyknutí a začnú využívať Edge.

Zdá sa však, že spoločnosť Microsoft chce aktuálnu situáciu zvrátiť vo svoj prospech. Dôvodom je posledná aktualizácia nesúca označenie Windows 11 KB5008215, ktorú Microsoft mimochodom chváli slovami nižšie:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto aktualizácia obsahuje rôzne vylepšenia zabezpečenia interných funkcií operačného systému. Pre túto verziu neboli zdokumentované žiadne ďalšie problémy.“

Čo také zásadné priniesla táto aktualizácia? Nuž, ide o zmeny, ktoré nebudú každému po chuti. Tou najzásadnejšou je, že vo Windows 11 bola prepísaná v rámci systémových nastavení predpona URL na „microsoft-edge:“. Čo to znamená?

Ak si otvoríte ľubovoľnú systému aplikáciu, napríklad možnosť vyhľadávania (Windows Search) a pokúsite sa vyhľadať informáciu na internete, tak systém vám automaticky ponúkne možnosť otvorenia výsledku vyhľadávania prostredníctvom prehliadača Edge. Nebolo by na tom nič zlé, ak… Microsoft to robí aj napriek tomu, že máte prednastavený iný prehliadač, napríklad Chrome, či Firefox. Inými slovami, systémové aplikácie ignorujú vaše predvolené preferencie.

Windows 11_aktualizacia ktora prepisuje systemove nastavenia v prospech prehliadaca Edge
Zdroj: Vosveteit.sk

Toto opatrenie, ako sme vyššie spomínali, tak sa dotýka systémových aplikácií. Ide napríklad o Windows miniaplikácie, Windows vyhľadávanie, Microsoft obchod a podobne. Pre mnohých používateľov je vzniknutá situácia otravnou až nepríjemnou. Dôvodom je, že jednoducho Edge nepoužívajú a nemajú v ňom napríklad synchronizované heslá z účtov a podobne. Rovnako netreba zabúdať ani na to, že mnoho používateľov jednoducho Edge nechce používať.

Portál windowslatest.com, ktorý na tému upozornil píše, že riešením pre používateľov, ktorí sa chcú vyhnúť prehliadaču Microsoft Edge, je nainštalovanie aplikácie “EdgeDeflector”, ktorá toto nastavenie zo strany Microsoftu, vie zvrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close