Počítače sa zmenia na nepoznanie. Tento rok odštartuje AI éra počítačov, predpovedajú experti

Microsoft, Intel, AMD a ďalšie spoločnosti posúvajú vývoj komponentov pre AI PC dopredu. Prvé zariadenia by sme mohli vidieť koncom roka.

AI umela inteligencia
Zdroj: Morrowind / Shutterstock.com

Odborníci z TrendForce predpovedajú, že tento rok uvidíme výraznú expanziu v aplikáciách s umelou inteligenciou, ktoré sa objavia nielen na počítači, ale aj ďalších zariadeniach.  

Postupom času sa však prelomové pokroky v oblasti umelej inteligencie budú viac a viac zameriavať na počítače s plnou podporou umelej inteligencie. Tieto zariadenia by pomohli znížiť záťaž na AI servery a podporiť používanie umelej inteligencie. TrendForce predpokladá, že počítače s umelou inteligenciou spĺňajúce požiadavky Microsoftu by sa na trhu mohli objaviť už koncom tohto roka a v budúcnom roku by sa tento trh výrazne rozšíril.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“AI trh momentálne poháňajú dva faktory. Prvým je dopyt po aplikáciách a druhým je spoločnosť Intel, ktorá vedie priemysel ku kombinácii CPU, GPU a NPU architektúry, ktorá by umožnila počítačom spustiť celú radu aplikácií,” tvrdí TrendForce.  

Zároveň vieme, že Microsoft chce integrovať svoju AI platformu Copilot do ďalších generácií operačného systému Windows. Táto platforma sa tak stane základnou požiadavkou pre počítače s umelou inteligenciou.  

V oblasti počítačov s umelou inteligenciou momentálne prebieha závod medzi spoločnosťami Qualcomm, Intel a AMD. Spoločnosť Qualcomm mierne vedie na začiatku, čo môže podľa odborníkov znamenať, že chytí prvú vlnu možností v novom svete AI PC.  

Nový svet AI PC

Odborníci predpokladajú, že s vývojom umelej inteligencie porastie aj pamäť počítačov. Už teraz Microsoft nastavuje základ DRAM v AI počítačoch na 16 GB. Z dlhodobého hľadiska však odborníci z TrendForce predpokladajú, že požiadavky na pamäť porastú. Zároveň sa čoraz viac počítačov adaptuje na nový štandard RAM LPDDR5x, ktorý oproti DDR5 prináša vyššie prenosové rýchlosti. Pri DDR5 môžeme sledovať rýchlosť prenosu od 4800-5600 Mbps, u LPDDR5x až 7500-8533 Mbps.  

Práve vyššia rýchlosť by mohla pomôcť AI počítačom, ktoré potrebujú rýchlejšie spracovanie jazyka a vyššiu responzivitu. TrendForce zároveň predpovedá, že LPDDR pamäte budú predstavovať približne 30 až 35% dopytu po DRAM tento rok a v budúcnosti sa bude tento dopyt zvyšovať.  

Platforma Copilot existuje už dnes, no zatiaľ neponúka veľa užitočných funkcií. To sa ale onedlho zmení. Spoločnosť Microsoft tvrdí, že Windows Copilot bude predstavovať základnú spájaciu platformu pre celý rad produktov. Mali by sme ju vidieť napríklad v balíku Office alebo operačných systémoch Windows. Neskôr v tomto roku plánuje spoločnosť pridať do hardvéru Windowsu samostatné tlačidlo pre spustenie Copilota pre zlepšenie práce s počítačom.    

Ako by mohol vyzerať AI počítač? Môžeme očakávať že sa Copilot a umelá inteligencia Bing stanú súčasťou práce s počítačom, vo viac ako jednom smere. Copilot bude rozhranie, ktoré bude prepojené s funkciami Windowsu a hoci zatiaľ nie je úplne jasné na čo všetko budeme môcť umelú inteligenciu využiť, môžeme sebavedomo tvrdiť, že to bude niečo, čo nám výrazne uľahčí prácu s počítačom. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre