Planéty, ktoré by ako z oka vypadli tej našej: Vedci prišli s odhadom, kedy ich objavíme. Príde to skôr, než si myslíte!

Nová práca vedcov z NAOJ sa stavia proti názorom, že planéty podobné Zemi sú mimoriadne vzácne.

Ďalšiu bledomodrú bodku vo vesmíre možno nenájdeme tak ľahko
Zdroj: Unsplash (Kendrick Fernandez), Flickr (Yuri Samoilov), Úprava: Vosveteit.sk

Červené trpaslíky sú hviezdy o niečo menšie a chladnejšie ako Slnko. Aj ony majú svoju obývateľnú zónu, no tá sa nachádza oveľa bližšie než v prípade iných hviezd. Pred približne týždňom oznámila americká NASA objav planéty LP 890-9 c, ktorá sa nachádza v ideálnej vzdialenosti a predpokladá sa, že by mohla mať podmienky vhodné pre život.

Planéta má podľa odhadov pevný povrch a ako už bolo spomenuté, nachádza sa v obývateľnej zóne hviezdy. Nič viac však astronómovia zatiaľ nevedia, až dokým sa na planétu nepozrie Webbov vesmírny teleskop. Pri hľadaní planét vhodných pre život sa astronómovia zameriavajú na to, do akej miery sa planéta podobá na tú našu. Zem totiž stále ostáva jediným svetom o ktorom vieme, že má vhodné podmienky pre pestrú biosféru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová simulácia z NAOJ ale mení spôsob, akým sa na exoplanéty pozeráme. Podľa nej sú planéty podobné Zemi okolo červených trpaslíkov bežnejšie, než sa predpokladalo. Autori štúdie zároveň dodávajú, že do konca tohto desaťročia by sme mali objaviť niekoľko planét s oceánmi a kontinentami.

Práve oceány a kontinenty hrajú významnú úlohu pri udržiavaní stabilného a príjemného podnebia, v ktorom môže život prekvitať. Ak chceme nájsť planétu vhodnú pre život, podľa autorov štúdie by sa astronómovia mali zamerať na planéty, ktoré majú svoje vlastné pláže.

Dvojička Zeme

Predchádzajúce výskumy ale naznačovali, že takéto svety môžu byť vo vesmíre pomerne vzácne aj v okolí červených trpaslíkov. Červené trpaslíky sú najrozšírenejším typom hviezd v Mliečnej dráhe. Táto štúdia vysvetľovala rozdiel v obsahu vody v hmote nachádzajúcej sa vo vnútornej a vonkajšej časti protoplanetárneho disku. Vytvorené planéty majú buď priveľa, alebo primálo vody, aby mohli podporovať život.

Ďalšie skupiny vedcov sa domnievajú, že ďalšiu planétu ako Zem už len tak ľahko nenájdeme. Za hranicami Slnečnej sústavy môžu existovať svety vhodné pre život, no tie budú vyzerať úplne inak, než si predstavujeme. Podľa tohto výskumu sa šance na objavenie dvojičky Zeme škriabu len tak tak k jednému percentu.

Nová simulácia sa proti predchádzajúcim výskumom postavila a prináša o niečo optimistickejšie vyhliadky do budúcna. Výsledné množstvo vody na planéte sa môže výrazne meniť od prvotných odhadov. Medzi stále roztaveným povrchom mladej planéty a jej atmosférou totiž prebiehajú reakcie, ktorých výsledkom môže byť aj voda. Po vzniku planéty by tak mohla mať ideálne množstvo vody pre mierne podnebie vhodné pre život.

Momentálne prebieha niekoľko prieskumov zameriavajúcich sa na objavovanie nových exoplanét. Autori simulácie konštatujú, že do konca tohto desaťročia by mali objaviť niekoľko planét, ktoré sa podobajú na našu Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre