Veda a výskum

Pijete dostatok vody? Štúdia ukazuje, čo sa deje s vašim telom, ak nie. Takéto sú dopady dehydratácie!

Ľudia, ktorí pijú dostatok vody, sú zdravší a žijú o čosi dlhšie.

Môže byť voda kľúčom ku zdraviu? Výskumníci z National Heart, Lung, and Blood Institute vo svojej novej štúdii vysvetľujú, že ak pijeme dostatok vody, vyzeráme zdravšie a znižuje sa nám riziko na vývoj chronických ochorení srdca a pľúc. Hydratovaní ľudia zároveň žijú dlhšie ako tí, ktorí pitie vody zanedbávajú.

K tomuto výsledku sa vedci dopracovali analýzou zdravotných výsledkov viac ako 11-tisíc ľudí za časové rozmedzie 30 rokov. Vedci počas analýzy našli prepojenie so sérovou koncentráciou sodíku. a zdravotným stavom. Hodnoty stúpajú, keď človek nepije dostatočné množstvo vody a môžu viesť k rôznym zdravotným problémom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak má totiž dospelý človek vyššie hladiny sodíku, skôr sa môžu vytvoriť chronické ochorenia a celkovo takýto človek vyzerá staršie. Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že vyššie hodnoty sodíka vedú ku skoršiemu úmrtiu.

„Naša práca naznačuje, že optimálna hydratácia môže spomaliť starnutie a zlepšiť náš zdravotný stav,“ vysvetľuje Natalia Dmitrieva, autorka štúdie.

Táto nová štúdia nadväzuje na predchádzajúcu prácu publikovanú v marci 2022. V tejto štúdii vedci objavili prepojenie medzi vyššími hodnotami sodíku a rizikom zástavy srdca. V rámci novej štúdie výskumníci vyhodnotili informácie, ktoré im prezradili dobrovoľníci počas piatich lekárskych návštev. Prvé dve návštevy sa odohrali, keď boli dobrovoľníci v 50. rokoch svojho života a zvyšné keď mali od 70 do 90 rokov.

Výskumníci dobrovoľníkov do výskumu vyberali na základe meraní hodnoty sodíku v krvi. Do výskumu sa nemohli dostať tí, ktorí už na začiatku mali vyššie hodnoty alebo ľudia s obezitou, ktorá môže hladiny sodíku ovplyvňovať.

Hydratácia je základ

Aby zistili, ako hladina sodíku súvisí so starnutím, sledovali 15 zdravotných ukazovateľov. Tými boli napríklad krvný tlak, cholesterol alebo krvný cukor. Na základe týchto a ďalších ukazovateľov dokázali poznať stav srdcovocievneho, dýchacieho, metabolického či imunitného systému. Výskumníci prispôsobili svoju analýzu aj na základe veku, rasy a pohlavia pacienta. Meranie ovplyvnilo napríklad aj to, či bol dobrovoľník fajčiar alebo nie.

Ak mali dobrovoľníci zvýšenú koncentráciu sérového sodíka, bolo oveľa pravdepodobnejšie, že vykazovali výraznejšie známky starnutia. To sa odzrkadlilo aj na metabolickej a srdcovocievnej činnosti. Zároveň majú ľudia s vyššími hodnotami až o 21% vyššie riziko predčasnej smrti, v porovnaní s ľuďmi, ktorých hodnoty sa pohybujú v rámci normálu.

Človek by mal mať sérovú koncentráciu sodíka v rozmedzí 137 až 142 miliekvivalentov na liter. Tí, ktorí majú túto hodnotu vyššiu majú zároveň o 64% vyššiu šancu na vývoj chronickej choroby, napríklad cukrovky, demencie, mŕtvice či zástavy srdca.

Štúdia síce naznačuje prepojenie medzi sérovou koncentráciou sodíka v krvi a zdravím človeka, no ich výsledky zatiaľ nič 100% nepreukazujú. Samotní autori štúdie uviedli, že tieto testy pozostávali z náhodnej skupinky dobrovoľníkov. V práci však pokračujú ďalej a toto podozrenie sa pokúsia potvrdiť v kontrolovaných klinických testoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close