Pecka Kosmonaut z Čech mieri na Netflix. Hlavnú úlohu si zahral Adam Sandler. „Z vtipu poviedka, z poviedky román a z románu film“

Adam Sandler zahviezdi v jedinečnej úlohe českého astronauta Jakuba.

Aké novinky nájdete na Netflixe?
Zdroj: Netflix, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Už čoskoro do ponuky Netflixu zavíta zaujímavá sci-fi dráma, inšpirovaná románom Kosmonaut z Čech od českého spisovateľa Jaroslava Kalfařa. 

V rovnomennom filme si zahrá hlavnú úlohu Adam Sandler, komik, ktorého ste ale mohli v poslednej dobe vidieť aj v dramatických úlohách, ktoré mu prekvapivo pristali. Fenomenálny herecký výkon podal napríklad v Uncut Gems, filme, ktorý staval na nervydrásajúcom napätí.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kosmonaut z Čech je o niečo komornejší zážitok, pretože väčšinu času bude Sandler na obrazovke sám. Lenže o čom tento film vlastne je?  

Dej sa začína šesť mesiacov po štarte osamelej výskumnej misie, v rámci ktorej sa astronaut Jakub dostal na okraj Slnečnej sústavy. Počas týchto posledných momentov si uvedomuje, že keď sa vráti domov, manželstvo, ktoré po sebe nechal, už nemusí existovať. Jakub chce vzťah so svojou manželkou Lenkou zachrániť a tu nachádza pomoc tajomnej bytosti Hanuša, ktorá pripomína pavúka. Táto bytosť pomôže Jakubovi uvedomiť si, čo sa pokazilo, ešte predtým ako bude neskoro.  

Z poviedky na filmové plátno

Kniha Kosmonaut z Čech, ktorá inšpirovala film, má za sebou naozaj zaujímavú cestu, ktorú popísal Kalfař pre Netflix. 

“Kosmonaut z Čech začal ako poviedka, ktorú som napísal posledný rok na vysokej škole. Pôvodne však išlo len o pointu vtipu o americkom astronautovi, ktorý na obežnej dráhe dostane telefonát. V ňom ho žena žiada o rozvod. Z vyhrotenia vtipu sa však postupne stala poviedka a tá stále rástla a rástla, až kým sa z nej nestal plnohodnotný román,” vysvetľuje Kalfař. 

Vo výsledku tak vzniklo dielo, ktoré rozoberá témy lásky, vesmíru času a autorovu rodinu. Za filmom stojí režisér Johan Renck, ktorý bol nadšený z hereckých výkonov.  

“Pre Adama som chcel herecký výkon, ktorý by nemal nič spoločné s Adamom Sandlerom, ako ho poznáme. Nemyslím si, že ľudia rozumejú tomu, ako môže pôsobiť vtipne a milo, no zároveň je mimoriadne inteligentný a autentický. Všetky tieto kvality žiaria v Kosmonautovi s Čech,” tvrdí Johan Renck.  

Sandlera bude na ceste sprevádzať aj tajomná bytosť, ktorej hlas prepožičal Paul Dano. Tohto herca ste mohli vidieť ako Hádankára v poslednom Batmanovi s Robertom Pattisonom. V tomto filme zažiari jeho jedinečný hlas a opatrná formulácia slov.  

Film bude mať premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne, no do ponuky Netflixu príde už čoskoro, 1. marca. Autor Jaroslav Kalfař sa nechal počuť, že z filmu bol úplne unesený a už ho videl dvakrát. Dodáva, že Kosmonaut z Čech sadne každému milovníkovi zvláštnych vecí a zvláštneho umenia. Milovníci sci-fi žánru by však premiéru tohto filmu nemali určite premeškať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre