AKTUÁLNE: Ktorý operátor ponúka najlepší mobilný internet? Pozrite sa na výsledky veľkého porovnania. Ako dopadol ten váš?!

Spoločnosť nPerf vydala prieskum mobilného internetu za rok 2023. Má jasného víťaza.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Mobilné dáta používa pravdepodobne väčšina z vás, no ktorý operátor poskytuje najlepšiu mobilnú sieť?  

Na to sa pozrela francúzska spoločnosť nPerf, ktorá ponúka pravidelné vyhodnotenia rýchlostí internetu a naposledy priniesla vyhodnotenie rýchlostí pevného internetu za rok 2023. Spoločnosť nPerf sa od ostatných prieskumov odlišuje tým, že používa dáta generované používateľmi. Cez aplikáciu nPerf si môžete dať rýchlosť internetu otestovať aj vy a zistiť, aký rýchly máte internet.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ktorý mobilný operátor má najlepší internet?

Nový prieskum teda ponúka reálne dáta od užívateľov žijúcich na Slovensku. Ale späť k otázke, ktorý operátor ponúka najlepší mobilný internet? Spoločnosť hodnotila niekoľko faktorov. Medzi nimi bola rýchlosť sťahovania, rýchlosť nahrávania, latencia, webové prehliadanie a YouTube streaming.  

Vo všetkých kategóriách vyhral operátor Telekom. Čo sa týka rýchlosti sťahovania, v tomto Telekom ponúka užívateľom rýchlosť 77.85 Mb/s. Za Telekomom išla spoločnosť Orange so 68.44 Mb/s. O2 a 4ka sa umiestnili na posledných miestach.  

Telekom ponúka aj najvyššiu rýchlosť nahrávania, 22.88 Mb/s. Za ním opäť kráča spoločnosť Orange so 16.35. Na predposlednom mieste sa umiestnila O2 s 13.51 Mb/s a ako posledná 4ka s 11.19 Mb/s. 

Ďalším meraným údajom bola latencia, teda to, ako rýchlo vaše pripojenie reaguje. Meria sa v milisekundách a čím menší údaj, tým je lepšie. Telekom má latenciu 28.96 ms. a Orange sa opäť umiestňuje na druhom mieste s latenciou 30.02 ms. 

Test prehliadania internetu sa zas meral v percentách a zohľadňuje to, ako rýchlo sa nám pri bežnom prehliadaní načítavajú stránky. Telekom tento test vyhral so 74,02%, čo zodpovedá priemernej dobe načítania stránky 2,6 sekundy. V teste YouTube streamovania zas Telekom dosiahol 87,69%. To znamená bezproblémové prehrávanie videí aj vo vysokých rozlíšeniach.  

Čo sa týka 5G sietí, tam je opäť jasným víťazom Telekom, hoci pri teste prehliadania webu mal porovnateľné výsledky s Orangeom.  

Ktorý operátor poskytuje najlepšie mobilnú sieť?
Zdroj: nPerf

Slovenský internet je na tom stále veľmi dobre 

Hoci výsledky prieskumu naznačujú, že Telekom momentálne na trhu mobilných sietí vedie, celkovo je kvalita internetu na Slovensku na špičkovej úrovni. Napríklad rýchlosť sťahovania vyššia ako 25 Mb/s môže byť klasifikovaná ako vynikajúca a dovoľuje streamovanie videí v 4K kvalite.  

Čo sa týka uploadu, tam je najvyššou métou rýchlosť vyššia ako 10 Mb/s. Pri streamovaní je to hranica medzi 75 a 100% a pri prehliadaní skóre medzi 50 a 75%.  

Ak sa pozriete aj na normálnu aj na 5G tabuľku, všimnete si že aj 4ka spĺňa podľa portálu nPerf hranice najvyššej kvality. Ak si však potrpíte na naozaj kvalitný internet, z prieskumu môžete jasne vidieť, nad ktorou možnosťou uvažovať.  

Portál nPerf v tomto smere nekontroloval iné parametre, ako napríklad pokrytie, stabilitu a iné podmienky. Aj tie treba pri vyberaní operátora zvážiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre