Veda a výskum

Parkinsonovu chorobu môže spôsobovať bežná baktéria, hovoria výskumníci

Výskumníci z univerzity v Helsinkách zistili súvis medzi určitými kmeňmi baktérií z rodu Desulfovibrio a rozvojom Parkinsonovej choroby.

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje hlavne ľudí nad 60 rokov. Symptómy Parkinsonovej choroby zahŕňajú pomalosť pohybu, stuhnutie svalov, trasenie sa a problémy s rovnováhou či motorikou vrátane problémov s kognitívnymi funkciami. Doteraz sa predpokladalo, že Parkinsonova choroba je vo veľkej miere dedičnou chorobou, no zdá sa, že tomu tak celkom nie je.

“Len malý podiel, alebo zhruba 10%, Parkinsonovej choroby spôsobujú jednotlivé gény,“ hovorí profesor Per Saris z Helsinskej univerzity

Výskumníci z univerzity v Helsinkách sa rozhodli preskúmať, či rod baktérií Desulfovibrio má nejaký vzťah k Parkinsonovej chorobe. Pre tých, ktorí nevedia, tak tieto baktérie sa bežne vyskytujú v prírode a v rôznych prostrediach, ako sú pôda, sedimenty, vodné nádrže a dokonca aj v tráviacom trakte zvierat alebo ľudí. Ich cieľom bolo zistiť, či kmene Desulfovibrio, ktoré sa nachádzajú u pacientov, môžu viesť k pokroku Parkinsonovej choroby.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bežné baktérie sú jednou z príčin závažného ochorenia

Výskumníci odhalili, že určité kmene Desulfovibrio baktérií sú pravdepodobnou príčinou Parkinsonovej choroby vo väčšine prípadov. K rozvoju choroby prispievajú tým, že vylučujú zlúčeniny, ktoré spúšťajú proteíny v mozgových bunkách, aby vytvorili toxické zhluky. Štúdia tiež umožnila skríning nositeľov týchto škodlivých baktérií a ich odstránenie z čriev pacientov, čo by mohlo zmierniť a spomaliť symptómy Parkinsonovej choroby.

„Naše zistenia sú významné, pretože príčina Parkinsonovej choroby je neznáma napriek pokusom o jej identifikáciu počas posledných dvoch storočí.“, zdôrazňujú význam zistení vedci.

Výskumníci demonštrovali výsledky ich práce na modelovom organizme pre Parkinsonovu chorobu. Ako modelový organizmus sa použil červ Caenorhabditis elegans, kde ukázali, ako môžu tieto baktérie nachádzajúce sa v čreve spôsobiť tvorbu proteínu alfa-synukleínu, ktorý môže poškodzovať mozgové bunky a viesť k rozvoju Parkinsonovej choroby. No to, ako presne tieto baktérie prispievajú k hromadeniu proteínu, vedci zatiaľ neodhalili. Predpokladajú ale, že to má súvis s tým, akým spôsobom Desulfovibrio produkuje sírovodík.

Vedci budú vo výskume ďalej pokračovať

Výskumníci z univerzity v Helsinkách teraz plánujú vykonať ďalšie štúdie, aby zistili, aké ďalšie faktory môžu ovplyvňovať Parkinsonovu chorobu. Cieľom je zlepšiť pochopenie tohto ochorenia a nájsť nové možnosti liečby, ktoré by mohli pomôcť pacientom trpiacim touto chorobou.

Avšak tieto výsledky sú dôležitým krokom vpred v boji proti Parkinsonovej chorobe a otvárajú cestu pre nové možnosti liečby.

„Naše zistenia umožňujú skríning nosičov týchto škodlivých baktérií.“ Hovoria výskumníci. Ďalej dopĺňajú: „V dôsledku toho sa na ne môžu zamerať opatrenia na odstránenie týchto kmeňov z čreva, čím sa potenciálne zmiernia a spomalia symptómy pacientov s Parkinsonovou chorobou.“

Výskum tiež ukazuje, že Parkinsonova choroba nie je iba genetická, ale je aj spojená s environmentálnymi faktormi, ktoré môžu ovplyvniť výskyt baktérií v čreve. Vedci veria, že odstránenie týchto škodlivých baktérií môže byť jedným z krokov, ktorým by sa mohlo predchádzať rozvoju Parkinsonovej choroby.

Je však dôležité poznamenať, že nie všetky prípady Parkinsonovej choroby sú spôsobené týmito baktériami. Hoci tento výskum ukazuje potenciálne nové cesty pre liečbu Parkinsonovej choroby, je dôležité zdôrazniť, že ide o počiatočné výsledky a potrebujeme viac výskumov na to, aby sme plne pochopili spojenie medzi baktériami a Parkinsonovou chorobou.

Zároveň však ukazuje, že zmeny v mikrobióme čriev môžu mať vplyv na zdravie mozgu a naznačuje nové cesty pre výskum spojený medzi črevom a mozgom.

Parkinsonova choroba je závažné ochorenie, ktoré zasahuje mnoho ľudí na celom svete, a takéto objavy otvárajú dvere pre nové možnosti liečby a zlepšenie kvality života pacientov.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close