Paleontológovia objavili nový druh riasy, ktorý predchádzal vzniku suchozemských rastlín a moderných živočíchov

Protocodium sinense je novým druhom zelenej riasy, ktorý paleontológov poriadne prekvapil. Poskytuje nový pohľad na skorú diverzifikáciu rastlinnej ríše.

Zdroj: University of Toronto

Paleontológom z University of Toronto sa podarilo identifikovať nový druh rias, ktorý nazvali Protocodium sinense. Tento druh sa na Zemi objavil o niečo skôr ako suchozemské rastliny a zvieratá, čím ponúka nový pohľad do evolúcie rastlinstva našej planéty.

Fosíliu vedci objavili v Číne a predpokladá sa, že by mohla byť až 541-miliónov rokov stará, čím si získala titul najstaršej zelenej riasy, ktorá sa zachovala v troch rozmeroch. To umožňuje vedcom lepšie preštudovať vnútornú štruktúru vzorky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Protocodium sa radí do známeho rodokmeňa rias a na jej vek má prekvapivo modernú architektúru. To nám ukazuje mimoriadne veľkú diverzitu ešte pred koncom obdobia Ediakar – najmladšej periódy starohôr,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Cédric Aria.

Zároveň dodáva, že tento objav prináša lepšie pochopenie pre celé rastlinstvo a umožňuje vedcom pochopiť organizmy existujúce ešte pred Kambrickou explóziou, ktorá sa odohrala približne pred miliardou rokov. Kambrická explózia podľa súčasných poznatkov predstavovala vznik prvých moderných ekosystémov na svete. Fosíliu objavili ako súčasť Gaojiashan biota v skupine mimoriadne zachovalých fosílií vo formácií Dengying v čínskej provincii Shaanxi.

Riasa sa radí medzi najstaršie, aké vedci objavili
Zdroj: University of Toronto

Dokonale zachovalé fosílie

Niektoré organizmy alebo ich časti, dokážu absorbovať minerály – napríklad kosti alebo ulity živočíchov. Organizmy ktoré túto schopnosť nemajú si vyžadujú naozaj špecifické podmienky na to, aby mohli byť ich fosílie zachované v stave, v akom objavili druh Protocodium sinense. Trojrozmerná štruktúra spolu so všetkými drobnými detailmi, sa mohli zachovať vďaka náhrade organického materiálu fosfátmi. Toto nahradenie zároveň umožnilo vedcom použiť rozličné elektrónové a röntgenové mikroskopické technológie na to, aby sa virtuálne pozreli dovnútra riasy.

Protocodium sinense sú maličké guľôčky so šírkou približne pol milimetra. Veľkosťou sa rovnajú približne zrnku peľu, no pokrývalo ich niekoľko menších kupolovitých štruktúr. Vďaka 3D skúmaniu vedci zistili, že povrch riasy je súčasťou komplexného jednobunkovca skladajúceho sa z jemných vlákien. Táto štruktúra je typická pre moderné jednobunkové riasy.

Zelené riasy sú organizmy schopné fotosyntézy. Predpokladá sa, že tieto organizmy boli základom pre rôzne druhy prvotných ekosystémov. V rámci nového výskumu však vedci prinášajú scenár, že tieto druhy rias existovali v plytkých vodách Zeme oveľa dávnejšie a produkovali kyslík ešte pred Kambrickou explóziou.

Predchádzajúce štúdie predpokladali, že zelené riasy a suchozemské rastliny zdieľali spoločného predka, ktorý existoval pred viac ako miliardou rokov. Druh Protocodium sinese však týmto predkom byť nemôže, pretože jeho štruktúra je až príliš vyvinutá. Vedci sa preto domnievajú, že spoločného predka budú musieť hľadať ešte hlbšie v minulosti. Vedci však vo svojom výskume pokračujú aj naďalej a možno sa vo formácii Dengying podarí objaviť organizmy, ktoré by mohli byť spoločnými predkami ako morského, tak aj suchozemského rastlinstva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre