Tento krab má cit pre módu: Vedci objavili nový druh, ktorý si oblieka huby ako „čiapku“

Neďaleko pobrežia západnej Austrálie vedci objavili nový druh kraba.

Tento krab si oblieka huby ako čiapku.
Zdroj: Western Australia Museum

Pri pobreží západnej Austrálie vedci objavili nový druh kraba, ktorého pomenovali podľa lode známeho prírodovedca, Charlesa Darwina. Lamarckdromia beagle je druh kraba radiaceho sa do rodiny Dromiidae, hovorovo prezývanej aj hubovité kraby.

Hubovité kraby sú zvláštnymi živočíchmi, ktoré sa vyznačujú nafúknutými telíčkami pokrytými jemnou srsťou. Narásť môžu až do 50 milimetrov a na svojom chrbte nosia huby, pravdepodobne ako spôsob maskovania. Organizmy „ostrihajú“ svojimi klepetami a následne si ich oblečú ako čiapku. Nový druh hubovitého kraba má podľa doktora Andrewa Hosieho z Western Australian Museum špeciálne vyvinuté zadné končatiny na to, aby si držal svoju ochrannú „čiapku“, informuje The Guardian.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Čiapku, ktorú si krab nasadí tvoria najčastejšie mnohobunkovce druhu Porifera. V súčasnosti je známych viac ako 5-tisíc druhov hubiek a všetky žijú v moriach. V strednej Európe však nájdeme len 6 druhov.

„Huba pokračuje v raste a vytvaruje sa tak, aby sedela na chrbte kraba, no nikdy sa ku krabovi nepripojí. Vytvorí sa čiapočka, ktorá sadne úplne dokonle,“ vysvetľuje Hosie.

Hubovité kraby žijú podobne ako krab pustovník, ktorý na ochranu využíva opustené ulity. Predpokladá sa, že huby im umožňujú ukryť sa pred predátormi, napríklad chobotnicami, či inými krabmi. Zároveň však slúžia huby ako chemický repelent. Predátori preto nechcú zjesť odpudivú hubu len preto, aby sa dostali ku krabovi.

Zvláštne živočíchy

Druh Lamarckdromia beagle je jedným z troch druhov rodu Lamarckdromia. Objaveného jedinca porovnali s ostatnými, ktoré sa nachádzajú v múzeu a objavili niekoľko podobných druhov, ktoré buď v minulosti zle identifikovali alebo ostali neidentifikované. Lamarckdromia beagle je mimoriadne napuchnutý a zatiaľ vedcom nie je jasné, prečo je to tak. Podľa ich tvrdení by im huba, ktorú nosia na chrbte, mala poskytnúť dostatočnú kamufláž.

„Srsť tohto kraba nijak nepomáha udržať hubu na chrbte. Existujú druhy krabov, ktoré si na chrbát ukladajú morské riasy, no tie majú pevné chlpy slúžiace ako suchý zips,“ vysvetľuje Hosie.

Pomenovanie Lamarckdromia beagle je odvodené od lode Charlesa Darwina – Beagle. Na tejto lodi medzi rokmi 1831 až 1836 sformuloval svoju teóriu prirodzeného výberu. Táto teória hovorí o tom, že prežijú len organizmy, ktoré na to majú vhodné vlastnosti.

Pomenovanie Beagle si však krab získal aj kvôli svojmu netradičnému sfarbeniu, ktoré pripomína psa Beagla. O druhu Lamarckdromia beagle písali vedci vo svojej novej štúdii publikovanej vo vedeckej publikácii Zootaxa. V nej zároveň priblížili 31 druhov hubovitých krabov, ktoré možno nájsť v západoaustrálskych vodách.

Vedci zároveň tvrdia, že objaviť nové živočíšne druhy nie je v západnej Austrálii ničím novým. V tamojších vodách sa totiž nachádza množstvo živočíšnych druhov, o ktorých toho veľa nevieme.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre