Paleontológovia objavili neznámy druh dinosaura. Dopomohli im k tomu fosílie, ktoré vedci odkryli 100 rokov dozadu

Na juhozápade Nemecka vedci objavili už v roku 1922 fosíliu, ktorá sa dodnes radila k nesprávnemu druhu.

Nemecká univerzita identifikovala nový druh dinosaura
Zdroj: University of Tubingen

Na juhozápade Nemecka paleontológovia z univerzity Tübingen identifikovali doteraz neznámy druh dinosaura. Pomenovali ho Tuebingosaurus maiefritzorum a predpokladajú, že žil približne pred 203 až 211-miliónmi rokov.

Dinosaura našli v regióne Švábska alba a podľa výskumu išlo o bylinožravý druh. Vykazuje istú podobnosť s dlhokrkými sauropodmi. Fosílie sú súčasťou zbierky univerzity a nový druh dinosaura výskumníci identifikovali až po ich opätovnom preskúmaní. Predtým sa predpokladalo, že ide o fosílie Plateosaurida. Do tohto druhu totiž spadala väčšina fosílií, ktoré paleontológovia nachádzajú v Švábskej albe už od 19. storočia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plateosaury sa považujú za najrozšírenejšie dinosaury v dobe, počas ktorej žili. Ich ostatky paleontológovia našli nielen v Nemecku, ale aj Švajčiarsku, Anglicku, Švédsku, Grónsku a Francúzsku. Ide zároveň o prvého dinosaura, ktorý žil v čriedach a pravdepodobne migroval za potravou.

Vyznačujú sa dlhým krkom a chvostom. Zadné končatiny mali tieto dinosaury dvakrát dlhšie ako predné – zakrpatené „rúčky“. Na predných končatinách mali päť prstov a na prvých troch dlhé zahnuté pazúry. Nimi pravdepodobne vykopávali podzemné časti rastlín, alebo sa v prípade útoku bránili.

Veľkosť tohto druhu dinosaurov je diskutabilná, závisí totiž od vonkajších podmienok. Niektoré prestali rásť po dosiahnutí dĺžky 4,8 m, zatiaľ čo iné dokázali narásť až do dvojnásobku tejto veľkosti. Vážili približne štyri až päť ton. Uvažuje sa aj o tom že Plateosaury mali metabolizmus plazieho typu, no toto tvrdenie zatiaľ nemá žiaden pevný základ.

Nový druh dinosaura

Predpokladá sa, že Plateosaury boli pred 200-miliónmi rokov rozšíreným druhom dinosaura v mnohých častiach Európy. Dnešní paleontológovia si však dobre uvedomujú, že predchádzajúce výskumy mohli byť nepresné a vedci v minulosti až príliš rýchlo zaraďovali objavené fosílie k druhu Plateosaurov.

Fosíliu, ktorá bola predmetom nedávneho výskumu, objavili v roku 1922. pozostáva zo zadnej polovice tela a líši sa od kostry typického Plateosaura tým, že je o niečo mohutnejšia a vyznačuje sa nezvyčajne veľkými zadnými končatinami. To naznačuje že T. maiefritzorum chodil s najväčšou pravdepodobnosťou po štyroch nohách. Plateosauridy sa rovnako podobajú na dlhokrké sauropody, no tento druh chodil len po dvoch.

V rámci výskumu vedci fosíliu detailne preskúmali a následne ju porovnávali s inými známymi druhmi. Výsledok znie, že vedci objavili predtým neznámy druh dinosaura. Ako už bolo spomínané, tento nový druh pravdepodobne chodil po štyroch a viac sa podobal na neskoršie sauropody, napríklad Brachiosaura, než na Pateosauridy. Druh pomenovali na počesť univerzity, mesta v ktorom sídli.

Práca vedcov z univerzity Tübingen jasne dokazuje, že európske dinosaury boli oveľa diverznejšie, než sa spočiatku predpokladalo. Kosti druhu T. maierfritzorum až donedávna ležali oddelene, no po objave ich vedci dali dokopy a vystavujú ich v dvoch kabinetoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre