Našla sa tajomná „populácia X“? Fosílie z Nesher Ramla poukazujú na doteraz neznámy druh človeka

Fascinujúci objav ponúka nielen lepší pohľad do evolúcie človeka, no napáda aj jednu z akceptovaných teórií.

Objavili vedci ostatky nového druhu človeka?
Zdroj: Yossi Zaidner

Výskumníci z Tel Aviv University našli v izraelskom Nesher Ramla ostatky poukazujúce na úplne nový druh človeka. Podľa vedcov morfológia druhu nesie spoločné znaky s Neandertálcami a staršími druhmi. Vysvetľujú, že tento druh sa od moderného človeka drasticky líši aj inou štruktúrou lebky.

Objavené ostatky sú staré približne 120 až 140-tisíc rokov a podľa vedcov môže ísť o populáciu, z ktorej sa vyvinuli ľudia v období stredného pleistocénu. Zároveň by mohlo ísť o chýbajúci článok populácie, s ktorou sa krížil aj druh Homo sapiens pred 200-tisíc rokmi. O tejto chýbajúcej populácii sa vedci dozvedeli študovaním fosílií z jaskyne Misliya.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Objav nového druhu Homo má mimoriadne veľký vedecký význam. Vďaka nemu sa môžeme lepšie vyznať v už objavených fosíliách našich predkov a pridať ďalší kúsok do skladačky, ktorú pre nás predstavuje evolúcia človeka. Populácia Nesher Ramla nám ukazuje fascinujúci príbeh o živote a evolúcii našich predkov,“ vysvetľuje profesor Israel Hershkovitz, jeden z autorov štúdie približujúcej fascinujúci objav.

Ostatky vedci našli približne osem metrov pod zemou spolu s množstvom zvieracích kostí a kamenných nástrojov. Morfologická analýza ľudských ostatkov odhalila, že ide o druh človeka, o ktorom veda nemala doteraz najmenšiu predstavu. Druh pomenovali Nesher Ramla – podľa miesta, kde boli ostatky objavené.

Objavili vedci ostatky nového druhu človeka?
Zdroj: Tel Aviv University

Nález podľa autorov štúdie napáda akceptovanú teóriu o tom, že Neandertálci vznikli v Európe. Podľa tejto teórie Neandertálci žili v Európe, no malá skupinka jedincov bola nútená migrovať do iných častí sveta kvôli rozširujúcim sa ľadovcom. Predpokladalo sa, že do dnešného Izraela sa dostali len pred 70-tisíc rokmi. Ostatky Nesher Ramla druhu však tento predpoklad napádajú. Podľa novej štúdie žili predkovia európskych Neandertálcov vo východnom Stredomorí už pred 400-tisíc rokmi. Počas toho opakovane migrovali na západ do Európy a východne do Ázie.

„Naša štúdia naznačuje, že západoeurópski Neandertálci boli v skutočnosti pozostatkami väčšej populácie žijúcej na území východného Stredomoria, nie naopak,“ tvrdí Hershkovitz.

Chýbajúci článok

Hoci z fosílií už nemožno analyzovať DNA, objavené ostatky aj tak ponúkajú odpoveď na jednu veľkú evolučnú záhadu. Vedci mali problém popísať, ako sa gény druhu Homo Sapiens dostali do neandertálskej populácie, ktorá podľa vtedy akceptovanej teórie žila na území Európy dlho pred príchodom človeka rozumného.

Genetické štúdie Neandertálcov naznačovali existenciu populácie, ktorá sa označovala ako „populácia X“ alebo „chýbajúca populácia“. Podľa teórie sa práve tento chýbajúci článok mal krížiť s Homo sapiens pred viac ako 200-tisíc rokmi. Autori nového výskumu veria, že touto chýbajúcou populáciou môže byť práve človek z Nesher Ramla.

Nie každý však s výskumom súhlasí a niektorí vedci sa snažili objavené ostatky prideliť k už známym druhom človeka. Autori novej štúdie však poukazujú na to, že tento druh má výrazné charakteristiky, ktoré ho od známych druhov človeka odlišujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre