Oxid uhličitý je horším skleníkovým plynom, než sme si mysleli. Emisie uhlíka musia byť obmedzené preto skôr než neskôr

Vedci dlho považovali radiačné pôsobenie ako konštantu, ktorá sa časom nemení, mýlili sa.

globalne oteplovanie kolaps
Zdroj: Quality Stock Arts / Shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že globálne otepľovanie a zmeny klímy sú najväčším strašiakom ľudstva a nateraz sa zdá, že s týmto problémom nevieme riadne bojovať. V pravidelných intervaloch sa ale objavuje čoraz viac názorov, že ku zmene klímy by došlo bez ohľadu na to, čo robíme. Tieto tvrdenia ale zaznievajú hlavne z úst laikov a nie vedcov. Každé výrazné obdobie klimatických zmien v histórii našej planéty malo svojho vinníka, či už išlo o dopad masívneho asteroidu alebo intenzívne obdobia vulkanickej činnosti. No zmeny, ktoré sa dejú dnes, sú výsledkom ľudskej aktivity, odhalila nedávna štúdia, ktorá analyzovala takmer 90-tisíc vedeckých správ. Pre lepšiu ilustráciu, 99,9% recenzovaných štúdií sa zhoduje v tom, že globálne otepľovanie vzniklo našou rukou.

Pri vyššej koncentrácii sa oxid uhličitý stáva nebezpečnejším skleníkovým plynom

V najnovšom vedeckom výskume, ktorý viedol tím vedcov z University of Miami Rosenstiel School of Marine, vedci prišli k prelomovému zisteniu, že oxid uhličitý (CO2) sa stáva silnejším skleníkovým plynom pri jeho zvyšujúcej sa koncentrácii v atmosfére, než sme si doposiaľ mysleli.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Podľa Briana Sodena, jedného z hlavných autorov štúdie a profesora atmosférických vied na Rosenstiel School, toto zistenie naznačuje, že ako klíma reaguje na zvyšujúce sa množstvo oxidu uhličitého, samotný CO2 sa stáva potentnejším skleníkovým plynom. Preto vyzýva, aby sme konali čo najskôr a snažili sa znížiť produkciu tohto skleníkového plynu.

„Je to ďalšie potvrdenie, že emisie uhlíka musia byť obmedzené skôr než neskôr, aby sa predišlo najvážnejším dopadom zmeny klímy,“ uviedol Soden.

V štúdii vedci použili najmodernejšie klimatické modely a ďalšie nástroje na analýzu vplyvu zvyšujúceho sa CO2 na vrchnú časť atmosféry, známu ako stratosféra, o ktorej sa dlho vedelo, že sa pri zvyšujúcich koncentráciách CO2 ochladzuje. Výskumníci zistili, že toto ochladzovanie stratosféry spôsobuje, že ďalšie zvyšovanie CO2 má väčší účinok zachytávania tepla ako predchádzajúce zvýšenia, čo spôsobuje, že oxid uhličitý sa stáva silnejším skleníkovým plynom.

Globálne otepľovanie je hrozbou, ktorú treba okamžite riešiť
Zdroj: Pixabay (TheDigitalArtist)

Množstvo tepla zachyteného v atmosfére v dôsledku proporcionálneho zvýšenia CO2 vedci odborne volajú radiačné pôsobenie, ktoré bolo dlho považované za konštantu, ktorá sa s časom nemení. No zdá sa, že sme sa mýlili.

„Toto nové zistenie ukazuje, že radiačné pôsobenie nie je konštantné, ale mení sa, keď klíma reaguje na zvyšujúce sa množstvo oxidu uhličitého,“ povedal Ryan Kramer, fyzikálny vedec z National Oceanic and Atmospheric Administration’s (NOAA) Geophysical Fluid Dynamics Laboratory a absolvent Rosenstiel School.

Oxid uhličitý spôsobuje globálne otepľovanie tým, že zachytáva tepelnú energiu v klimatickom systéme.

„Budúce zvýšenie CO2 bude mať silnejší otepľovací efekt na klímu ako ekvivalentné zvýšenie v minulosti,“ uviedol jeden z hlavných autorov štúdie Haozhe He. „Toto nové zistenie má významné dopady pre interpretáciu minulých aj budúcich zmien klímy a naznačuje, že klímy s vysokým obsahom CO2 môžu byť vnútorne citlivejšie ako klímy s nízkym obsahom CO2.“

Inými slovami, ako sa hromadí CO2, tak dochádza k násobeniu pôsobeniu tohto plynu na klímu planéty a nie k rovnomernému zhoršovaniu. Znamená to, že oxid uhličitý sa stáva silnejším skleníkovým plynom, keď sa v atmosfére zvyšuje jeho koncentrácia.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre