„Otec lingvistiky“ pre nás nechal hádanku, ktorú sme 2-tisíc rokov nechápali: Najvýznamnejšie gramatické dielo konečne dáva zmysel

Sanskrit je posvätným jazykom Indie a významnou rečou v ktorej sú zachytené vedecké objavy, poézia, či umenie Indie.

Slávny gramatický počítač po viac ako 2-tisíc rokoch odhalený
Zdroj: YouTube (Cambridge University)

Od piateho storočia pred Kristom trápila sanskritských učencov gramatická hádanka. Tú sa len nedávno podarilo rozlúštiť vedcom z University of Cambridge, informuje Eurekalert.

Sanskrit sa považuje za najstarší známy indoárijský jazyk. Objav umožňuje „derivovať“ akékoľvek sanskritské slovo a vytvoriť z neho milión gramaticky správnych slov vrátane tých ako mantra alebo guru. Svetový experti na tento jazyk označujú objav ako revolučný. Za štúdiou stojí Rishi Rajpopat, ktorému sa podarilo dekódovať komplikované pravidlo, ktoré vymyslel „otec lingvistiky“, Panini.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otec lingvistiky

Panini bol sanskritský filológ, gramatik a mimoriadne významný staroindický učenec. Jeho pôsobenie odborníci odhadujú od šiesteho do štvrtého storočia pred Kristom. Keď jeho diela objavili európski učenci v deviatom storočí, označili ho za prvého deskriptívneho lingvistu a dokonca aj ako oca lingvistiky.

Jeho najznámejšou prácou je Astadhyayi, čo je 4-tisíc pravidiel gramatiky, ktoré napísal približne 500 rokov pred Kristom. Toto jeho dielo malo fungovať ako počítač, stačí mu podať základ slova a príponu a ono toto slovo premení na gramaticky správne slová a vety metódou, ktorá vás k výsledku dovedie krok po kroku.

Slávny gramatický počítač po viac ako 2-tisíc rokoch odhalený
Paniniho dielo, Astadhyayi, prepísané budhistickým mníchom. Zdroj: Wikimedia (Wellcome Collection gallery)

Tento „počítač“ však nefungoval tak, ako by mal, alebo aspoň to si vedci mysleli. Najväčším problémom s prácou Paniniho bolo, že častokrát boli platné dve alebo viac pravidiel, ktoré mohli učenci aplikovať v určitom kroku. Nevedeli sa rozhodnúť, ako postupovať ďalej.

Panini však myslel aj na to a vytvoril takzvané „metapravidlo“, ktoré nám malo pomôcť rozhodnúť sa v prípade konfliktu. Viac ako 2500 rokov však učenci toto pravidlo chápali nesprávne, čím sa dostali ku gramaticky nesprávnym výsledkom. Mnohí sa pokúšali zaviesť vlastné pravidlá, no tie vytvorili viac výnimiek, ktoré neboli potrebné. V rámci novej štúdie Rajpopat dokázal, že Paniniho dielo stojí na vlastných nohách.

„Paniniho genialita ostáva v mnohých smeroch neprekonaná. Podarilo sa mu vytvoriť dielo, ktoré možno považovať za prvý jazykový počítač v histórii a ktorý sme ani doteraz nedokázali prekonať. Toto dielo vytvoril s tým, že neplánoval s pridávaním nových pravidiel. Čím viac sa s jeho gramatikou hráme, tým väčšie problémy nám vznikajú,“ vysvetľuje Rajpopat.

Viac ako dvetisíc rokov si učenci a vedci interpretovali Paniniho pravidlo nasledovne: „Ak nastane medzi dvoma rovnako silnými pravidlami konflikt, pravidlo ktoré nasleduje neskôr v postupnosti vyhráva.“

Riešenie viac ako 2-tisíc ročného problému

Ako už ale bolo spomenuté, dvetisíc rokov si toto pravidlo interpretovali vedci zle. Rajpopat sa na problém pozrel z trochu iného uhla. Ak existuje pravidlo, ktoré možno v sanskritskom jazyku aplikovať na ľavú aj pravú stranu slova, Panini hovoril, aby sme to pravidlo uplatnili na pravú stranu. Táto o trochu iná interpretácia pomohla vytvoriť gramaticky správne slová bez takmer žiadnej výnimky.

Šesť mesiacov pred jeho objavom dostal autor štúdie cennú radu, ktorá mu pomohla pozrieť sa na problém z diametrálne odlišného smeru. Jeho profesor sanskritského jazyka mu povedal, že ak je riešenie príliš komplikované, pravdepodobne nebude správne.

„Euréka moment prišiel, keď som sa nachádzal na univerzite v Cambridgi. Jazykovú hádanku som sa pokúšal vyriešiť už posledných 9 mesiacov a bol som pripravený hodiť uterák do ringu. Zavrel som knižky a užil si leto. Keď som ich otvoril, začal som si všímať vzorce. Vedel som, že sa mi práca len začala, no v rukách som už držal najväčšiu časť skladačky,“ hovorí Rajpopat.

Sanskrit je posvätný jazyk hinduizmu a najväčšie médium, cez ktoré sa komunikovali najväčšie vedecké objavy, filozofia, poézia a svätá literatúra Indie. Objav je preto mimoriadne významný a umožní hlbšie porozumieť tomuto jazyku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre