Môžeme emoji považovať za nový jazyk?

V posledných rokoch zaznamenávame zvýšené používanie emoji. Je ich ale až toľko, aby mohli vytvoriť samostatný jazyk?

android klasické emoji
Zdroj: YouTube (Bennett Bytes)

Obdobie posledných dvoch rokov nás doslova donútilo viac využívať online spôsoby komunikácie. To ale nemuselo vyhovovať každému. Vytráca sa tak totiž vyjadrenie emócií a nálad. A práve preto vzrástla popularita emoji alebo smajlíkov, ktorí to vedia aspoň čiastočne nahradiť. Na informáciu upozornil web textanywhere.com.

Emoji ako nový jazyk?

Popularitu emoji si samozrejme všímajú aj vývojári, ktorí pravidelne pridávajú aktualizácie týchto smajlíkov, medzi ktorými nájdeme aj isté kontroverzie. Ľudia tak vedia často komunikovať iba pomocou emoji a nepotrebujú k tomu žiadne slová. Zatiaľ to ale nie je v takej väčšine, aby sa mohli považovať za samostatný jazyk. Ide totiž o to, že samotný emoji znak vie maž viacero významov, ktoré sa líšia najmä medzi generáciami, no rozdiely vidíme aj pri priateľskej alebo pracovnej konverzácii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to poukazujú aj výsledky dotazníka, ktorý hovorí o tom, že emoji ľudia najčastejšie používajú pri komunikácii so svojimi priateľmi, či rodinou. Oveľa menej sa emoji využívajú v pracovnej komunikácii. No a približne sedem percent ľudí nevyužíva emoji vôbec.

Najčastejšie sa využíva emoji, ktorý od smiechu až plače. Nasleduje smajlík so smejúcimi sa očami a top trojku uzatvára červené srdce.

Používanie emoji nemusí byť jednoduché

Napriek tomu, že používanie emoji sa môže javiť jednoduché, tak tomu nemusí vždy tak byť. Rôzne, najmä novo pridané znaky totiž majú viacero významov, ktoré hlavne staršia generácia nemusí na prvý krát chápať. Dokonalým príkladom je napríklad usmievajúci sa emoji, ktorý je ale otočený dolu hlavou. Ak tento emoji vidíte prvý krát, tak vo vás môže vyvolať to, že ide o reakciu na niečo šťastné.

smiley upside down
Zdroj: emojipedia.org

Opak je ale pravdou. V prípade zaslania tohto emoji druhá strana poukazuje na iróniu alebo sarkazmus danej správy. No a takto jednoducho vie dôjsť k nedorozumeniu.

Ďalším príkladom je emoji s grimasou. V tomto prípade vidíme to, že emoji ukazuje spojené zuby, čo si väčšina spojí s tým, že mu môže byť zima, prípadne že sa niečoho bojí. Skutočný význam je ale reakcia na nervozitu, prípadne na trápnu situáciu.

smiley s grimasou
Zdroj: emojipedia.org

Podobné nedorozumenia sa týkajú viacerých emoji a aj preto vie byť online komunikácia často mätúca. Emoji ale určite majú istý prvok jazyka, pretože aj v klasickej komunikácii máme gestá, ktoré sa v inej krajine alebo kultúre dajú pochopiť inak. Preto bude určite zaujímavé sledovať to, kam sa až emoji budú vedieť v rámci komunikácie posunúť.

Poznáme ale aj ďalšie mnohé emoji, ktoré používame nesprávne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre