Organizmus, ktorý dokáže obísť svoju smrť: Aké sú tajomstvá nesmrteľnej medúzy?

Vedci z University of Oviedo vykonali rozsiahlu genetickú analýzu živočícha, ktorý sa dokáže "vrátiť v čase" do svojej mladosti.

Vedci v novej štúdii odhaľovali záhadu nesmrteľnej medúzy
Zdroj: YouTube (Ben G Thomas)

Turritopsis dohrnii je druh medúzy, ktorá je tiež známa aj pod prezývkou medúza Benjamina Buttona. Častokrát sa označuje aj ako biologicky nesmrteľná medúza. Radí sa len k hŕstke organizmov, ktoré dokážu zvrátiť svoj stav späť do štádia polypu – teda základného vývojového štádia.

Táto medúza začína svoj život v kolónii drobných lariev, ktoré sa usadia na dno a vytvoria kolóniu polypov. Z nej môžu vznikať medúzy, pričom všetky organizmy z jednej kolónie sú geneticky identické klony. V rámci novej štúdie sa vedcom z University of Oviedo podarilo rozlúštiť genóm nesmrteľnej medúzy a objavili aj rôzne kľúče, ktoré prispievajú k predĺženiu jej života až do momentu, kedy sa medúza vyhýba smrti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako uvádzajú autori štúdie, väčšina živých organizmov postupuje po reprodukčnom štádiu v priamočiarom procese starnutia buniek a tkanív, čo sa končí smrťou daného živočícha. V tomto sa Torritopsis dohrnii výrazne líši od väčšiny živých organizmov na Zemi. Jej schopnosť obrátiť životný cyklus a vrátiť sa do skoršieho asexuálneho štádia je vlastnosť, ktorá medúzu robí prakticky nesmrteľnou.

Biologicky nesmrteľná

Vedci porovnávali genóm nesmrteľnej medúzy s jej príbuznou Turritopsis rubra, ktorá ale takúto vlastnosť omladnúť nezískala. Následne porovnávali rozdiely v genetike, presnejšie ktoré gény sú zosilnené alebo majú rozdielne varianty. V rámci svojej vedeckej práce vedci identifikovali génové varianty a expresie spojené s replikáciou, opravou DNA, populáciou kmeňových buniek, či medzibunkovou komunikáciou.

Schopnosť T. dohrnii obísť smrť nebola v prírode zatiaľ pozorovaná. Ide totiž o mimoriadne rýchly proces a šance, že sa výskumníci ocitnú v správnom čase na správnom mieste nie sú vysoké. Navyše väčšina medúz skončí ako obeť a umrie buď počas stretu s predátorom alebo na následky choroby.

Vedci v rámci svojej práce vykonali aj vyčerpávajúcu štúdiu génovej expresie, ktorá odhalila signály na umlčanie génov sprostredkované represívnym procesom PRC2 (pozn. redakcie: Polycomb repressive complex 2). Podľa nich môže ísť o jeden z dôležitých procesov na to, aby sa špecializované bunky vrátili do pôvodného stavu a následne sa mohli stať akýmkoľvek typom bunky.

Vedci v novej štúdii odhaľovali záhadu nesmrteľnej medúzy
Zdroj: PNAS (Maria Pascual-Torner et. al.)

Výsledkom ich práce je to, že medúza nemá len jeden kľúč, ktorý zaručuje jej omladzovanie. K tejto úžasnej vlastnosti prispievajú rôzne mechanizmy, ktoré spolupracujú ako celok.

„Táto práca sa nezaoberá naháňaním sa za snami o ľudskej nesmrteľnosti. Dúfame však, že sa nám podarí nájsť niečo, čo by nám mohlo pomôcť pri liečení chorôb, ktoré sa so starobou spájajú,“ vysvetľuje Carlos López-Otín, profesor biochémie a molekulárnej biológie.

Medúza T. dohrnii sa vyznačuje fascinujúcou bunkovou plasticitou. Autori práce dúfajú, že v ďalších výskumoch sa im podarí odhaliť viac z tohto nevšedného procesu omladzovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre