Vedci vytvorili prvého žijúceho robota, ktorý sa je schopný reprodukovať

Kinematická replikácia je dobre známa na úrovni molekúl, ale nikdy predtým nebola pozorovaná na úrovni celých buniek alebo organizmov.

xenobot_reprodukcia prveho ziveho robota
Zdroj: wyss.harvard.edu ,„Rodičovský“ organizmus navrhnutý AI (tvar C; červená) vedľa kmeňových buniek, ktoré boli stlačené do gule („potomstvo“; zelená).

Jednou z obáv vedeckej komunity venujúcej sa AI technológii je, že raz môže prísť čas, kedy nás táto technológia jednoducho prerastie a stane sa samostatnou a nezávislou. Nikto dnes nevie, kde je bod zlomu, hoci vedci hovoria, že sme od neho ešte relatívne ďaleko. Ide však o technológiu, ktorá postupne získava svoje vedomie, ktoré sa plynúcim časom stáva viac nezávislým. Za spomenutie určite stojí pripomenúť slová Mo Gawdata, bývalého riaditeľa spoločnosti Google X. Ten nedávno uviedol, že pri vývoj AI ho vystrašila situácia, keď naprogramovali ruku, aby zdvihla loptičku. Ruka však potom, ako ju zdvihla, tak sa začala predvádzať, čo s ňou dokáže, čo nebolo zámerom vývojárov. Gawdata v súvislosti s touto situáciou uviedol: „realita je, že vytvárame boha“.

Vedci vytvorili prvého robota, xenobota, ktorý sa dokáže reprodukovať

S najnovšou štúdiou prichádzajú vedci z Vermontskej univerzity (UVM), Tuftsovej univerzity a Wyssovho inštitútu na Harvardskej univerzite. Tí tvrdia, že vytvorili vôbec prvé samo reprodukujúce sa živé roboty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drobné organizmy, ktoré vytvorili (xenoboti), boli pôvodne odhalené ešte v roku 2020. Vyrobené boli zo srdcových a kožných kmeňových buniek patriacim Africkej žabe pazúrovej. Podarilo sa im vytvoriť organizmus, ktorý sa vydrží približne jeden týždeň hýbať, kým mu dôjdu sily. Okrem iného, tento organizmus je i samoliečivý. Tiež treba povedať, že vedci boli schopní navrhnúť tieto organizmy, aby plnili jednoduché úlohy.

Vedci v najnovšej publikovanej štúdii tvrdia, že objavili nový typ biologickej reprodukcie, ktorý sa líši od akýchkoľvek iných známych rastlinných alebo živočíšnych druhov.

„Ľudia si dosť dlho mysleli, že sme vypracovali všetky spôsoby, akými sa môže život reprodukovať alebo replikovať. Ale toto je niečo, čo nebolo nikdy predtým pozorované,“ povedal Douglas Blackiston, Ph.D., vedúci vedecký pracovník v Tufts. „Zistili sme, že xenoboti sa môžu pohybovať. Zistili sme, že môžu plávať a teraz zisťujeme, že sú schopné replikovať sa“ dopĺňa Josh Bongard z UVM.

Vedci hovoria, že počítačom navrhnuté a ručne zostavené organizmy sú schopné nájsť ďalšie bunky, zhromaždiť sa a spojiť, čím vytvoria nových „detských xenobotov“, z ktorých sa o pár dní stanú xenoboti. Vo svojej podstate sú to však žabie bunky, ktoré sa replikujú spôsobom, ktorý je veľmi odlišný od toho, ako to robia žaby. Vedci rovnako tvrdia, že sa replikujú spôsobom, aký sme doposiaľ v prírode nevideli. Samotný rodič Xenobot, pozostáva z približne 3 000 buniek. Nižšie si môžete pozrieť video, ktoré bolo publikované  Vermontskou univerzitou.

„So správnym dizajnom – budú sa spontánne replikovať,“ hovorí Joshua Bongard, Ph.D., počítačový vedec a odborník na robotiku, ktorý spoluviedol nový výskum.

Vedci v ich výtvore vidia veľké využitie v medicíne. Hovoria, že ak by vedeli kolekciám buniek nadiktovať, aby robili to, čo od nich požadujú, tak v konečnom dôsledku by ich výskum mohol prispieť k regeneratívnej medicíne.

„Ak by sme vedeli, ako povedať kolekciám buniek, aby robili to, čo od nich chceme, v konečnom dôsledku by to bola regeneratívna medicína“ dodal Bongard.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre