Ohromujúci objav odhaľuje ďalšie veľké tajomstvo vesmíru. Ako vznikajú planéty?

Európske južné observatórium zverejnilo záber, na ktorom vidno štruktúry, z ktorých neskôr pravdepodobne vzniknú plynné obry.

Ako vznikajú nové planéty
Zdroj: ESO/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Weber et al.

Astronómovia z Európskeho južného observatória zverejnili zábery, ktoré by nám mohli pomôcť pochopiť ako, vznikajú plynné obry, teda planéty ako Jupiter v našej Slnečnej sústave. Pomocou teleskopov VLT a ALMA sa im podarilo odhaliť veľké prašné zhluky blízko mladej hviezdy. Tieto zhluky by sa mohli vplyvom gravitácie zrútiť a vytvoriť tak obrie planéty.

Na záberoch si môžete všimnúť prašný materiál okolo hviezdy V960 Mon. Mladá hviezda sa nachádza viac ako 5-tisíc svetelných rokov od nás a pozornosť astronómov si získala v roku 2014, kedy jas hviezdy vzrástol o viac ako 20-násobok. Vedci sa krátko po pozorovanom záblesku pozreli na sústavu pomocou inštrumentu SPHERE (pozn. redakcie: Spectro-Polarietric High-contrast Exoplanet Research). Všimli si materiál obiehajúci okolo hviezdy, ktorý sa ukladal do série špirálovitých ramien väčších ako celá Slnečná sústava. Pozorovania teleskopu VLT odhalili povrch prašného materiálu, zatiaľ čo ALMA dokázal nahliadnuť hlbšie do štruktúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S pozorovaniami z teleskopu ALMA nám okamžite bolo jasné, že ramená prechádzajú fragmentáciou. Vytvárali sa v nich zhluky hmoty s hmotnosťami podobnými hmotnosti planét,“ tvrdí Alice Zurlo, výskumníčka podieľajúca sa na pozorovaniach.

Ako vznikajú obrie planéty?

Hoci zatiaľ nie je jasné ako plynné obry vznikajú, vedci pracujú s dvoma vedúcimi hypotézami. Predpokladá sa, že obrie planéty vznikajú jadrovou akréciou, pri ktorej sa spájajú menšie zrnká prachu alebo gravitačnou nestabilitou. Počas gravitačnej nestability sa prašné zhluky narušia a v podstate sa zrútia do centra štruktúry, podobne ako v prípade umierajúcej hviezdy. Čo sa týka hypotézy o gravitačnom kolapse, doteraz výskumníci nenašli žiadne dôkazy, ktoré by ju podporovali.

„Doteraz sa nikomu nepodarilo získať pozorovanie gravitačnej nestability na planetárnej škále, až doteraz,“ vysvetľuje Philipp Weber, ďalší z vedcov, ktorý sa podieľal na pozorovaniach.

Vedci strávili už viac ako desať rokov pátraním po stopách, ktoré by nám prezradili ako presne vznikajú planéty. Tento objav teda považujú za mimoriadne fascinujúci.

„Naša skupina už viac ako desať rokov hľadá znaky vzniku planét a nemôžeme byť viac nadšení z tohto neuveriteľného objavu,“ hovorí člen tímu Sebastián Pérez z univerzity v Santiagu v Čile.

Hoci zatiaľ nič nie je jasné, sústavu V960 Mon pozorujú teleskopy aj naďalej. Astronómovia veria, že kľúčovým by v tomto prípade mohol byť pripravovaný teleskop ELT (pozn. redakcie: Extremely Large Telescope). Tento teleskop dokáže pozorovať sústavu v detaile, aký teraz nie je možný. Vedcom pomôže odhaliť chemickú kompozíciu zhlukov hmoty. To prinesie viac informácií o tom, z čoho sa môžu potenciálne planéty skladať.

„ELT umožní skúmanie chemickej zložitosti obklopujúcej tieto zhluky, čo nám pomôže zistiť viac o zložení materiálu, z ktorého sa formujú potenciálne planéty,“ uzatvára Weber.

Pochopenie svetov za hranicami Slnečnej sústavy

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre