Veda a výskumVesmír

Šesť modelov sa pokúšalo vysvetliť zvláštne signály ľadových mesiacov: Čo sa deje okolo Jupitera a Saturnu?

Autori novej štúdie vysvetľujú dlho pretrvávajúcu kozmickú záhadu ľadových satelitov Jupitera a Saturnu. Prečo majú ľadové satelity zvláštne radarové stopy?

V rámci nového výskumu vedci z inštitútu Southwest Research Institute prinášajú vysvetlenie pre záhadné rádiové signály, ktoré vychádzajú z ľadových satelitov Jupitera a Saturnu.

Tieto signály sa výrazne líšia od signálov pevných telies v Slnečnej sústave a nezhodujú sa ani s väčšinou ľadu na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ich radarové podpisy, ktoré sa výrazne líšia od podpisov na skalnatých svetoch a väčšine ľadu na Zemi, sú pre vedeckú komunitu už dlho znepokojujúcou otázkou.“, hovoria vedci.

Výskumníci si už roky nevedeli tieto pozorovania vysvetliť. Ako píšu autori štúdie, v predchádzajúcich prácach vedci vytvorili šesť odlišných modelov, ktoré sa pokúšali túto kozmickú záhadu vysvetliť. Ani jeden však nepriniesol uspokojivé vysvetlenie.

„Tieto ľadové objekty odrážajú radarové signály spôsobom, ktorý sa nepodobá na žiadny objekt v Slnečnej sústave. Zároveň sú jasnejšie v oblastiach, kde by mali byť tmavšie. Väčšina objektov sa cez teleskop javí ako disk podobne ako náš Mesiac, keď sa pozrieme na oblohu. Keď vykonáme radarové pozorovania, tieto objekty majú stred veľmi jasný, zatiaľ čo okraje sú oveľa tmavšie. Oproti iným pevným planétam sa tieto ľadové objekty chovajú diametrálne odlišne,“ vysvetľuje doktor Jason Hofgartner, spoluautor štúdie.

Autori výskumu veria, že zvláštne správanie objektov možno vysvetliť takzvaným opozičným efektom. Keď je planéta alebo mesiac v opozícii, Slnko sa nachádza priamo za vami na čiare medzi vami a objektom. V tomto prípade sa môže povrch pozorovaného objektu javiť oveľa svetlejšie, než akým v skutočnosti je. V prípade radarových pozorovaní vysielač hrá úlohu Slnka a prijímač našich očí.

Ľadová záhada Slnečnej sústavy

Ľadový povrch má v tomto prípade ešte silnejší opozičný efekt než je bežné pri iných kozmických telesách. Už v 90. rokoch sa vedci domnievali, že za týmito zvláštnymi vlastnosťami sa môže ukrývať opozičný efekt, no aj ďalšie vysvetlenia na pozorovanú situáciu viac-menej sedeli. V tomto výskume však vedci vylepšili opozičný model a ukázali, že ich práca je jedinou, ktorá dokáže vysvetliť všetky vlastnosti ľadových mesiacov plynných obrov.

„Myslíme si, že povrch týchto objektov nie je veľmi hladký. Predpokladáme, že na povrchu nájdeme množstvo ľadových kameňov a vyzerá to tam ako po zosuve pôdy. To by mohlo vysvetliť, prečo sa svetlo odráža do všetkých smerov a vytvára neobvyklé polarizačné stopy,“ domnievajú sa autori.

V rámci výskumu autori použili rádiové pozorovania, ktoré vyhotovilo observatórium Arecibo. Išlo o jeden z dvoch rádiových teleskopov, ktoré sa venovali štúdii ľadových satelitov predtým, ako kolaps podpornej štruktúry rádiové observatórium poškodilo. Autori výskumu veria, že čoskoro budú môcť vykonať ďalšie pozorovania a lepšie pochopiť ľadové satelity na obežnej dráhe okolo plynných obrov.

Ide o fascinujúce objekty a niektoré by mohli hlboko pod ľadovým povrchom ukrývať vhodné podmienky pre život. K mesiacu Jupitera, Európe, poputuje misia NASA v nasledujúcich rokoch. Tá by nám mala pomôcť zistiť, čo sa pod ľadovou škrupinou mesiaca môže ukrývať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close