Obrovský úspech vedy! Žene implantovali do mozgu čip, ktorý jej obratom vrátil stratené kognitívne funkcie

Výskum zo Stanford University našiel spôsob, ako podporiť zoslabnuté neurónové signály v mozgu pacienta.

mozog cip implantat
Zdroj: peterschreiber.media / shutterstock.com

V roku 2001 prešla žena menom Gina Arata traumatickým zranením mozgu počas autonehody. Toto zranenie spôsobilo, že sa Gina mala problém sústrediť a nedokázala zvládnuť ani tak jednoduchú prácu ako triedenie pošty.  

“Nedokázala som si nič zapamätať, strácala som kontrolu nad ľavou nohou, často som mávala dopravné nehody a nemala som žiaden filter. Hovorila som, čo ma prvé napadlo a rýchlo som sa dokázala naštvať,” vysvetľuje Arata.  

Arata sa neskôr zapojila do výskumu vedcov zo Stanford University a v roku 2018 prešla operáciou, v rámci ktorej jej lekári implantovali zariadenie do mozgu. Toto zariadenie vysielalo jemne kalibrované elektrické signály, ktoré podporovali neuróny poškodené dopravnou nehodou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmena bola okamžitá. Odrazu si Gina dokázala zapamätať všetko na prvý raz. Keď mala zapnuté zariadenie, bez najmenšieho problému dokázala vymenovať všetky produkty v oddelení ovocia a zeleniny. Keď výskumníci zariadenie vypli, opäť sa nedokázala sústrediť.  

“Od zavedenia implantátu som nedostala žiadne pokuty, nepotkýnam sa a dokážem si zapamätať, koľko peňazí mám na účte. Zlepšila sa aj moja prudká nálada,” vysvetľuje Arata.  

Lekári a autori štúdie vysvetľujú, že toto zariadenie dokázalo Gine a 4 ďalším dobrovoľníkom vrátiť stratené kognitívne vlastnosti, o ktoré pacienti prišli aj roky pred zákrokom. Toto je prvýkrát, čo sa vedcom niečo také podarilo. Množstvo ľudí trpí mozgovými zraneniami, ktoré im síce dovoľujú žiť nezávislý a plnohodnotný život, no do určitej miery ich poznačia. Títo ľudia majú problémy so sústredením, trpia podráždenosťou, či si nedokážu zapamätať veci a rozhodovať sa. To môže ovplyvniť ich študentský alebo pracovný život.  

Implantát dokázal ľuďom vrátiť stratené funkcie

Autori výskumu si všimli, že mnohé systémy spravujúce určité funkcie, napríklad udržanie pozornosti, zapamätanie si rozhovoru a ďalšie, ostali relatívne nepoškodené.  

“Pozorovali sme, že v mozgoch pacientov sú tieto signálne cesty relatívne nepoškodené, no všetko bolo stlmené, ako keď sa stlmí svetlo, lebo nie je dosť elektriny na to, aby žiarovka svietila naplno,” tvrdí Jaimie Henderson, jeden z autorov štúdie.  

Nové zariadenie musí byť implantované na presné miesto, ktoré sa však líši od pacienta k pacientovi. Mozog každého človeka má špecifický tvar a jedinečná povaha zranení taktiež viedla k ďalším modifikáciám.  

V rámci štúdie sa ale vedcom podarilo navrhnúť nástroje, ktoré im pomohli zistiť, kde presne treba zariadenie implantovať. Ak by sa pomýlili čo i len o milimeter, už by sa nachádzali mimo efektívnej zóny a implantát by nezabral.  

Autori štúdie vysvetľujú, že implantácia zariadenia bola tak úspešná, že mali problémy výskum dokončiť. Dobrovoľníci pocítili okamžitú a obrovskú zmenu vo svojich životoch. V poslednej fáze mali lekári náhodne vypnúť vybraným dobrovoľníkom zariadenie, no dvaja túto možnosť odmietli, nechceli riskovať, že sa vrátia do pôvodného stavu.  

Niektorí však vstúpili aj do poslednej fázy. Tu sa potvrdilo, že bez zariadenia tento pacient vykazoval o 34% nižší výkon.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre