Obrovský prielom v medicíne! Vedci identifikovali neuróny, ktoré riadia chôdzu po paralýze: Pacientom navrátili motorické funkcie

Výskumníci z NeuroRestore tvrdia, že metóda stimulácie miechy dokáže zlepšiť život množstvu pacientov.

obnovenie schopnosti chodze veda
Zdroj: actu.epfl.ch

Vedci z NeuroRestore publikovali prelomovú vedeckú prácu. Podarilo sa im identifikovať typ neurónu, ktorý sa aktivuje stimuláciou miechy. Objavená metóda umožňuje paralyzovaným pacientom postaviť sa a chôdzou postupne vybudovať stratené svalstvo v nohách.

Išlo o niekoľkoročný výskumný program, ktorý riadili dvaja riaditelia z výskumného centra Neuro Restore, Grégoire Coutine a Jocelyne Bloch. Počas svojej práce pracovali s pacientmi, ktorí ostali po zranení miechy paralyzovaní. Epidurálnou elektrickou stimuláciou regiónu zodpovedného za pohyb nôh dokázali pacientom vrátiť určité motorické funkcie. Svoju metódu demonštrovali na deviatich pacientoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nielen že samotná terapia ukázala veľkú efektivitu, no zlepšené motorické funkcie všetkým pacientom ostali aj po skončení terapie. Vedci preto predpokladajú, že sa im podarilo reorganizovať nervové vlákna, ktoré riadia chôdzu. Ako vysvetľujú autori štúdie, pochopiť reorganizáciu neurónov bolo pre túto prácu kritické a ich objav povedie k lepším metódam liečby pre mnohých ďalších pacientov.

V počiatkoch štúdie vedci pracovali s laboratórnymi myšami. Počas svojich experimentov si všimli, že neuróny s génom Vsx2 majú pozoruhodné vlastnosti. Pri zdravých myšiach sa priamo s chôdzou nespájajú, no pritom sú dôležité pre navrátenie motorických funkcií po zranení miechy. V rámci štúdie sa výskumníkom zároveň po prvýkrát v histórii podarilo vizualizovať aktivitu miechy pacienta počas chôdze.

Výsledky však prekvapili, aspoň na začiatku. Vedci si všimli, že aktivita miechy počas stimulácie a chôdze klesala. Teoretizovali, že aktivita neurónov je nasmerovaná na obnovenie motorických funkcií. Na základe pokročilých technológií vytvorili prvý trojrozmerný molekulárny model miechy. Pomocou toho zistili, že miecha aktivuje Vsx2 neuróny, ktoré sa počas procesu reorganizácie stávajú viac a viac dôležitými.

Reorganizácia miechy

Vedci vytvorili epidurálne zariadenie, ktoré dokáže stimulovať miechu, no v prípade potreby aj „vypnúť“ neuróny Vsx2. Počas štúdie na myšiach sa zistilo, že ak paralyzovaným jedincom tieto neuróny vypnú, okamžite prestanú chodiť. Na zdravé myši to však nemá žiaden účinok. To viedlo k teórii, že Vsx2 neuróny sú počas procesu stimulácie dôležité a môžu viesť k reorganizácii neurónov.

„Pre neurológov je dôležité pochopiť úlohu každej skupiny neurónov pri komplexných činnostiach, akou je napríklad chôdza. Vďaka nášmu implantátu získalo deväť pacientov späť aspoň nejakú úroveň motorických funkcií,“ vysvetľuje Bloch.

Vďaka implantátu a novej metóde obnovenia motorických funkcií sa vedcom otvárajú dvere k ďalším výskumom. Ako uvádza Squair, v budúcnosti by mohli objaviť ešte cielenejšie formy liečby. Táto práca sa však považuje za medicínsky prelom. Vedcom sa podarilo získať kontrolu nad neurónmi a teraz ich dokážu manipulovať spôsobom, ktorý vedie k obnoveniu miechy a navráteniu aspoň nejakých motorických funkcií postihnutým pacientom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre