SpravodajstvoVeda a výskum

Neuróny zodpovedné za našu priestorovú orientáciu slabnú vekom: Dokážu vedci tento proces zastaviť?

Nový výskum inštitútu MIT odhaľuje funkciu predného thalamu a jeho možnú liečbu v prípade poškodenia.

Predná časť thalamu je región v mozgu, ktorý zodpovedá za našu priestorovú pamäť, schopnosť zapamätať si naše okolie a vedieť sa v ňom orientovať. Postupom rokov ale naša pamäť starne a môže sa stať, že aj dnes úplne jednoduché úlohy budú pre nás predstavovať problém.

Vedci z technologického inštitútu MIT charakterizovali oblasť v prednom thalame, ktorá zodpovedá za navigáciu. V experimentoch na myšiach vedci identifikovali obvod umožňujúci myši správne prejsť bludiskom. U starších jedincov bol tento obvod oslabený, no jeho zosilnením sa aj u starších myší výrazne zvýšila schopnosť prejsť bludiskom. Liečba tohto regiónu u ľudí by mohla zvrátiť stratu pamäti, ktorú zažívajú prevažne starší ľudia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priestorová orientácia

Thalamus sa nachádza v centre nášho mozgu a ide o drobnú štruktúru. Prispieva k správnemu fungovaniu nielen pamäte, ale aj našej schopnosti plánovania, či pozornosti. Predná časť thalamu sa rovnako stará o našu pamäť, no vďaka nej sa vieme orientovať aj v priestore. Predchádzajúce štúdie s laboratórnymi myšami ukázali, že poškodenie predného thalamu viedlo k poruchám priestorovej orientácie. Čo sa týka nás ľudí, poškodenie predného thalamu nastáva prevažne vekom, no dopady sú rovnaké, ako v prípade myší.

Predná časť thalamu sa rozdeľuje na tri časti, ventrálnu, dorsálnu a mediálnu. V predchádzajúcich výskumoch inštitútu vedci dokázali, že dorsálna časť vytvára v mozgu mapu prostredia, zatiaľ čo ventrálna časť nám pomáha rozlíšiť spomienky z podobných miest. Vedci chceli lepšie pochopiť úlohu ventrálnej časti v procese priestorovej orientácie. Preto navrhli jednoduché bludisko v tvare písmena T. Keď sa myš dostala na križovatku, bola donútená ísť do jedného smeru, pretože druhá strana bola blokovaná.

V ďalšom teste myši mali voľný priechod, no odmenené boli len tie, ktoré si zvolili predchádzajúci smer. Na to aby sa rozhodli správne si museli pamätať predchádzajúcu cestu bludiskom. Počas tejto relatívne jednoduchej úlohy im vedci zablokovali aktivitu ventrálnych a dorsálnych neurónov. Zablokovanie ventrálnych neurónov obmedzilo myši len v prípade, ak neodštartovali hneď, ale až po desiatich sekundách.

Priestorová orientácia

To naznačuje, že ventrálne neuróny sú dôležité pre uchovanie informácií v hlave počas toho, ako niečo robíme. Ak vedci odstavili dorsálne neuróny, myš mala problémy na začiatku experimentu. Zistenia sú v súlade s tým, čo dokázali predchádzajúce štúdie.

„Zdá sa, že v prednom thalame máme dve oblasti. Jedna sa stará o učenie sa na základe kontextu, zatiaľ čo tá druhá pomáha udržať spomienky,“ píšu autori štúdie.

Aktivita týchto oblastí však klesala aj s vekom. Staršie myši si nedokázali s úlohou poradiť až tak dobre ako mladé. V tomto prípade by mohla pomôcť stimulácia predného thalamu. Ak by vedci našli spôsob, ako priamo aktivovať neuróny v tejto oblasti, mohli by nájsť spôsob ako zvrátiť vplyv starnutia na našu pamäť a priestorovú orientáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close