Vedci zostrojili umelé neuróny, ktoré dokážu komunikovať s tými biologickými

V budúcnosti by sa tak mohlo pomôcť ľuďom s poškodeným mozgom

Záhada nášho vedomia môže byť už čoskoro odhalená vďaka ambicióznej teórii
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

Naše neuróny komunikujú v melódiách a pochopenie ich rytmov je kľúčové k vytvoreniu zariadení, ktoré s nimi dokážu komunikovať.

Rovnako ako okuliare v prípade zlého zraku, vedci dúfajú že umelá mozgová hmota dokáže jedného dňa pomôcť častiam nášho mozgu, ktoré nefungujú dobre. Medzinárodný tím výskumníkov zostrojil neuroprotézu, ktorá používa svetlo ako médium, cez ktoré komunikuje. Predchádzajúce zariadenia používali na komunikáciu elektrické náboje. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto nová technika sa nazýva optogenetika a oproti elektrickým ekvivalentom ponúka presnejšiu možnosť zamerania. Vedci teraz dokázali zacieliť skupinku neurónov na malej ploche. Optogenetika sa venuje ale aj úprave biologických neurónov. V laboratóriu vypestovali biologickú neurónovú sieť, ktorá dokáže rozpoznať modré svetlo.

Neurálna sieť
Zdroj: Institute of Industrial Science, The University of Tokyo

Vedci použili umelú neurónovú sieť na to, aby vytvorila binárne rytmy modrého svetla. Cielili na oblasť veľkú 0.8 mm, v rámci väčšej biologickej neurónovej siete. Ostatné biologické neuróny na záblesky odpovedali zmenou vlastného rytmu lokálne, ale aj v rámci celej siete.

„Kľúč nášho úspechu bolo pochopiť, že rytmus nášho umelého neurónu sa musí zhodovať s tým biologickým. Akonáhle sme to dosiahli, biologická sieť začala odpovedať na umelo vytvorené signály,“ vyjadril sa Timothée Levi, z univerzity v Tokiu.

Vedci sa priznávajú, že nástroj, ktorým odpoveď neurónov zachytili bol štyrikrát väčší ako oblasť, ktorú stimulovali a tým pádom nezachytili úplnú odpoveď. Napriek tomu ich experiment poskytol dôležité informácie o tom, ako vytvoriť efektívnu neurologickú komunikáciu. Tím vedcov sa vyjadril, že keď sa im podarilo cieliť na malú skupinku neurónov, v budúcnosti dosiahnu vyšší prenos informácií, dosť možné aj komunikáciu s jedným vybraným neurónom.

Umelé neuróny majú potenciál pomôcť pri skúmaní neurologických problémov a možno jedného dňa pomôcť ľuďom, ktorý si nejakým spôsobom poškodili mozog. Avšak od toho máme ešte ďaleko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre