Objavilo sa video so smartfónom TCL, ktoré disponuje rolovateľným displejom. Pôjde o revolúciu?

TCL pracuje na smartfóne s displejom, ktorý bude možné zrolovať, prípadne roztiahnuť do požadovanej veľkosti

TCL rolovatelny displej smartfonu
Zdroj: YouTube.com (Fold Universe)

Keď príde reč na nové technologické inovácie spájané so smartfónmi, tak väčšinou sa  spomínajú spoločnosti ako Xiaomi, Samsung, či Huawei, ktoré patria v tomto segmente medzi najväčších inovátorov. Tentokrát však plátky médií zapĺňa spoločnosť TCL, ktorá je skôr známou vďaka chytrým televízorom.

TCL ako inovátor? Prečo nie

TCL v minulosti ukázala viacero zaujímavých zariadení. Jedným z nich je skladateľný smartfón, ktorý je možné ohnúť v dvoch bodoch. Nižšie na fotografii si môžete pozrieť tento koncept zariadenia, ktorý obehol technologický svet ešte v októbri minulého roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
TCL skladatelny smartfon o velkosti tabletu_3
Zdroj: Youtube (CNET)

Smartfón s rolovateľným displejom by mohol byť realitou

Hoci spoločnosť na CES začiatkom roka ukázala „bežný“ skladateľný smartfón, podobným ako je napríklad Galaxy Fold, tak rozprávala aj o zariadení s rolovacím displejom. Hoci média boli doslova hladnými po ďalších informáciách týkajúcich sa spomínaného zariadenia, tak TCL toho moc neprezradilo. Najnovšie však vďaka úniku videa, ktoré sa dostalo do obehu, môžeme získať aspoň ako takú predstavu, ako by zariadenie malo reálne fungovať v praxi.

Ako môžete vidieť nižšie vo videu, tak displej je možné ako predĺžiť, tak aj skrátiť, pričom je možné prispôsobiť si veľkosť zariadenia. Potenciálny používateľ smartfónu môže nechať teda displej, dlhším, resp. kratším v závislosti od toho, koľko obrazovky „potrebuje“.

Portál phondroid.com, ktorý na toto video upozorňuje píše, že TCL využilo podpornú technológiu OLED obrazoviek, ktorá by mala údajne vydržať až 200-tisíc rozbalení displeja. Zároveň však musíme podotknúť, že ide čisto o koncept zariadenia, ktoré ešte nie je finálnym produktom. Nasvedčuje tomu aj obraz, ktorý sa nie je schopný dokonalo prispôsobovať aktuálnej veľkosti displeja. Mimochodom, základná veľkosť displeja je 6,7“ a roztiahnuť displej smartfónu je možné do veľkosti 17“.

Rolovateľný displej sme už videli, ale v TV

Len pre pripomenutie, rolovateľný displej sme mohli vidieť už v roku 2019, kedy spoločnosť LG predstavila prvý rolovateľný televízor na svete. Spoločnosť v tom čase prezradila, že rolovateľný mechanizmus je schopným rozvinúť displej televízora 50-tisíckrát. 

LG rolovatelna TV uvodny obrazok
Zdroj: Point Technology (Youtube)

Ako sa vám pozdáva technológia rolovateľných displejov? Ide podľa vás o budúcnosť, alebo skôr o „výstrelok“?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre