O krok bližšie k reálnej základni na Mesiaci a ďalej: Vedci už vedia, či dokážu na Mesiaci rásť rastliny

Ešte v roku 2019 čínska sonda Chang'e-4 priniesla na Mesiac mimoriadne dôležitý experiment. Vedci sa teraz delia s jeho výsledkami.

rastliny na mesiaci
Zdroj: Elena11 / shutterstock.com

Ešte v roku 2019 pristála na odvrátenej strane Mesiaca čínska misia Chang’e-4 spolu s roverom Yutu. Ako každá misia, aj táto bola vybavená sadou špecifických inštrumentov, ktoré boli určené na výskum naše prirodzenej družice. Mimo to si však so sebou niesla mimoriadne zaujímavý a dôležitý experiment.  

Išlo o “záhradku” BEP (pozn. redakcie: Biological Experiment Payload), ktorá chcela zistiť, či by bolo možné na Mesiaci pestovať rastliny. V rámci toto experimentu sa v biologickom module nachádzali všetky potrebné ingrediencie potrebné k rastu rastlín. Modul bol zároveň udržiavaný pod atmosférickým tlakom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky tohto experimentu pomôžu vedcom pri vývoji takzvanej bioregeneratívnej podpory života, ktorá by astronautom dovolila prežiť počas misií mimo obežnú dráhu Zeme. Čínski vedci nedávno zdieľali výsledky tohto experimentu, informuje portál Universe Today. Ukázalo sa, že aj napriek intenzívnej radiácii, nízkej gravitácii a silnému slnečnému svetlu dokážu rastliny na Mesiaci rásť. Svoje zistenia vedci zverejnili v dvoch vedeckých štúdiách.  

Pestovanie rastlín na Mesiaci, Marse a iných lokalitách je kritické z niekoľkých dôvodov. Ak si astronauti dokážu vyrobiť vlastné jedlo, potom nie sú odkázaní na zásoby zo Zeme. Rastliny zároveň poskytujú spôsob ako odstraňovať oxid uhličitý a poskytnúť astronautom kyslík na dýchanie. Nesmieme zabúdať ani na to, že rastliny majú priaznivý účinok na psychiku človeka.  

Astronauti na ISS momentálne používajú na podporu života systém ECLSS (pozn. Redakcie: Environmental Control and Life-Support Systems). Ide o systémy zložené z mechanických komponentov, ktoré sa opotrebúvajú a eventuálne kazia, čo si vyžaduje ich výmenu. Bioregeneratívny systém by sa dokázal “opraviť” sám.  

Obnoviteľný systém na podporu života

Znamená to, že podobné systémy sú priam kritické, ak chcú vesmírne agentúry uvažovať o misiách za hranicami obežnej dráhy Zeme, napríklad na Mesiaci alebo ešte ďalej, napríklad na Marse. Astronauti na ISS vykonali celú radu experimentov s cieľom pochopiť, ako sa darí rastlinám vo vesmíre. Ako by sa však správali priamo na povrchu iných kozmických telies ale nebolo jasné.  

“Ak chceme založiť základňu na Mesiaci, Marse a iných kozmických telesách, nemôžeme všetko priniesť zo Zeme. Astronauti musia použiť zdroje priamo na mieste k produkcii kyslíka a jedla. To je kritický prvý krok k prežitiu na povrchu iného kozmického telesa. Preto sú experimenty venujúce sa rastlinám extrémne dôležité,” tvrdí vedúci štúdií, Xie Gengxin.  

Experiment BEP predstavuje prvý experiment svojho druhu na odvrátenej strane Mesiaca. Jeho cieľom bolo vyhodnotiť, ako by sa rastlinám darilo pri podmienkach, aké možno nájsť na povrchu Mesiaca. Keďže Mesiac nemá žiadnu atmosféru, povrch nič nechráni pred intenzívnou radiáciou, vysokými teplotnými rozdielmi a nízkou gravitáciou.  

V rámci balíka sa nachádzali všetky potrebné zložky pre funkčný ekosystém. Rastliny vyrábali kyslík a živiny cez fotosyntézu a vínne mušky tieto rastliny udržiavali. Kvasnice slúžili na rozklad a spracovanie odpadu, ktorý vínne mušky vytvorili. Zároveň ale pomáhali rozkladať aj mŕtve rastliny.  

Ešte pred experimentom sa vedci obávali, že rastliny nedokážu vyrásť pod intenzívnym slnečným svetlom. Experiment ale dokázal, že na Mesiaci dokážu prežiť nielen rastliny, ale aj hmyz a mikroorganizmy, prakticky celý mikro-ekosystém.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre