Čínska misia Chang’e-4 našla na Mesiaci záhadné skaly

Svojim zložením nezapadajú do profilu krajiny, ktorú sonda skúma už 14 lunárnych dní

fotografie z povrdchu odvratenej strany mesiaca_3
Zdroj: CLEP

Čínsky mesačný rover Yutu-2 objavil relatívne mlado vyzerajúce skaly pri jeho objavovaní odvrátenej strany Mesiaca. Svetlejšie skaly objavil rover, ktorý je súčasťou misie Chang’e-4 počas 13. lunárneho dňa, v decembri 2019.

Ide o vzorky, ktoré sú úplne odlišné od tých, ktoré misia doteraz skúmala. Objav má potenciál doplniť vedomosti o geologickej histórii Mesiaca a jeho evolúcii. Netradičné zoskupenie našli v kráteri Von Kármán. Bližší prieskum odhalil, že sa v blízkosti nachádzajú stopy erózie, ktorá je spôsobená drobnými meteoritmi a prudkými zmenami teplôt medzi dňom a nocou. Táto anomália naznačuje ich mladý vek. Svetlosť skál taktiež napovedá o tom, že mohli vzniknúť v inej oblasti, než v ktorej sa momentálne nachádzajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mesiac
Zdroj: CLEP

Chang’e-4 je historickou misiou, ktorá ako prvá dokázala pristáť na odvrátenej strane mesiaca, v januári 2019. Kráter Von Kármán, v ktorom pristála je široký 180 km a je starý približne 3.6-miliardy rokov. Počas jeho formácie ho niekoľkokrát zatopila láva, vďaka čomu je relatívne hladký a tmavý. Kráter leží v oblasti na južnom póle, s názvom Aitken Basin, čo je ešte starší kráter.

Mesiac
Zdroj: CLEP

„Keďže všetky skaly vyzerajú rovnako, tvarom či veľkosťou, je bezpečné predpokladať, že sú nejak prepojené. Rover pristál v oblasti, ktorá je oveľa tmavšia, než je bežný povrch Mesiaca. Ak sú objavené skaly svetlejšie, znamená to, že sa skladajú z iných materiálov, než okolité tmavé, vulkanické materiály,“ vyjadrila sa Dan Moriarty, z americkej vesmírnej agentúry NASA.

Čína plánuje poslať na bližšiu stranu Mesiaca ďalšiu misiu, Chang’e-5. Tá má za cieľ zozbierať 2 kg vzoriek z povrchu predtým, než sa vráti na Zem.  Ak bude misia úspešná, Chang’e-6 sa pokúsi zozbierať vzorky aj z odvrátenej strany Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre