Nový OLED „atrament“ má potenciál priniesť lacnejšie OLED obrazovky a nositeľné zariadenia

Výskumníci vytvorili špeciálny materiál, ktorý sa hodí aj do 3D tlačiarní.

Výskumníci vytvorili OLED materiál, ktorý by mohol priniesť lacnejšie obrazovky
Zdroj: Berkeley Lab (Peidong Yang and Cheng Zhu)

Výskumníci z laboratória Berkeley Lab vytvorili nový druh “supramolekulárneho atramentu”, ktorý by mohli použiť v rôznych zariadeniach s OLED obrazovkami.  

Nová technológia sa skladá z lacných a ľahko dostupných materiálov, čo by mohlo viesť k cenovo dostupnejším a environmentálne lepším elektronickým zariadeniam.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Fascinujúce je, že naša technológia by sa mohla uplatniť nielen v OLED obrazovkách, ale vedeli by sme ju použiť aj na vytlačenie organických filmov, ktoré by sme mohli použiť pri výrobe nositeľných zariadení alebo pri vytváraní luminiscenčného umenia alebo sôch,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Peidong Yang.  

OLED obrazovky dnes má množstvo nových smartfónov alebo televízorov a na trhu obrazoviek tento typ obrazovky rapídne expanduje. OLED obrazovky sú ľahšie, tenšie, používajú menej energie a majú lepšiu kvalitu obrazu ako iné typy obrazoviek. Obrazovky využívajú drobné organické molekuly, ktoré priamo vyžarujú svetlo. Obrazovky teda nepotrebujú extra svietivú vrstvu, ktorú nájdete napríklad pri LCD obrazovkách.  

Nevýhodou OLED je ich cena, pretože niektoré OLED obrazovky môžu obsahovať drahé kovy, napríklad irídium. Autori novej štúdie však priniesli spôsob, ako OLED obrazovky vyrobiť z lacnejších a dostupnejších materiálov.  

Nový druh atramentu sa skladá z práškov zirkónu a hafnia. Tieto prášky sa môžu primiešať do roztoku pri teplotách od izbovej teploty až po 80 stupňov Celzia. Po primiešaní prášku vzniká “atrament”, ktorý slúži ako polovodič. V atramente následne vznikajú štruktúry, ktoré materiálu umožňujú čistú a stabilnú syntézu pri nízkych teplotách.  

Lacnejšie OLED obrazovky

V rámci experimentov vedci zistili, že tento druh atramentu obsahuje mimoriadne efektívne žiariče modrého a zeleného svetla. Ide o vlastnosti, ktoré znamenajú viac možných aplikácií pre materiál ako aj energeticky úsporné OLED obrazovky.  

“Tieto zlúčeniny demonštrujú naozaj výnimočnú schopnosť konvertovať takmer všetko absorbované svetlo na viditeľné svetlo počas procesu emisie,” vysvetľuje spoluautor štúdie Cheng Zhu.  

Výskumníci v rámci výskumov demonštrovali aj to, že atrament možno použiť v 3D tlačiarňach. Pomocou rôznych metód dokázali vyrobiť rozličné OLED dekorácie. Výrobcovia by však materiál mohli využiť na výrobu rôznych nositeľných technológií alebo oblečenia, ktoré by nositeľa svetelne označilo v priestoroch s nedostatočným osvetlením.  

Autori práce demonštrovali schopnosti materiálu ako OLED filmu a materiálu na 3D tlačenie. V ďalších výskumoch sa pozrú lepšie na elektroluminiscenčný potenciál tohto atramentu. Skúmať budú ako dobre dokáže materiál vyžarovať svetlo počas elektrickej stimulácie. Tento krok umožní autorom lepšie pochopiť plný potenciál materiálu.

Je jasné, že výskumníci majú ešte kus práce pred sebou, no výsledky štúdie sú sľubné. Ak nájde materiál cestu do praxe, potom už bude len otázkou času kedy dostaneme lacnejšie a lepšie OLED obrazovky. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre