Nový nástroj pre Android vás upozorní na hrozby na internete. Pozrite sa, ako vás Google upozorní, že ste navštívili podvodný web

Google bude po novom priamo upozorňovať užívateľov Androidu, keď budú chcieť kliknúť na nebezpečnú stránku.

podvodne aplikacie scam podvod
Zdroj: MMD Creative / Shutterstock.com

Online bezpečnosť už dávno nie je len o heslách a hackeroch. Podvodníci v dnešnej dobe používajú viaceré metódy sociálneho inžinierstva, ktorými sa vás snažia zlákať. Podviesť sa vás snažia buď tým, že im priamo pošlete, čo si prajú, alebo to získajú cez podvodný link alebo webovú stránku. Práve proti tomu poslednému bojuje Google svojou novou funkciou Android Safe Browsing.

Čo je to Android Safe Browsing?

Android Safe Browsing je funkcia od Googlu, ktorá identifikuje známe škodlivé alebo nebezpečné web stránky a upozorňuje užívateľov na ich škodlivý obsah.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Funkcia bude užívateľov na takýto obsah upozorňovať priamo pri používaní aplikácií, ktoré budú s touto funkciou kompatibilné. Ak napríklad užívateľ v aplikácii Chrome klikne na link na falošný spravodajský portál, ktorý v skutočnosti vedie na známu phishingovú stránku, Google vyšle pred sprístupnením tejto stránky užívateľovi upozornenie.

Táto funkcia však nebude ukotvená iba v aplikáciách, ktoré vyvíja Google. Používať ju bude môcť akákoľvek kompatibilná aplikácia od vývojárov tretích strán. Prevdepodobne to budú môcť robiť cez SafetyNet Safe Browsing API.

Kedy bude Android Safe Browsing dostupný?

Android Safe Browsing je ešte v beta verzii od októbra roku 2023 a Google ju doposiaľ oficiálne stále neoznámil. V týchto dňoch ju Google postupne distribuuje do Android smartfónov. Informoval o tom technologický novinár Mishaal Rahman. Treba ale podotknúť, že aktuálne nepoznáme žiaden oficiálny dátum či deadline, kedy bude funkcia dostupnou pre všetkých. Môže ísť ako o hodiny, dni ale aj týždne.

Táto funkcia je súčasťou Služieb Google Play a dostať sa k nej môžu používatelia cez nastavenia telefónu. Užívatelia nebudú potrebovať sťahovať alebo aktualizovať si kvôli tejto funkcii dodatočný softvér. Funkcia sa dokonca automaticky prednastaví ako zapnutá ihneď potom, ako sa aktualizuje. Po automatickej aktualizácii Služieb Google Play teda nebudete musieť robiť žiadne ďalšie kroky pre jej aktivovanie.

Google by mal prechod zvládnuť

Dobrou správou pre užívateľov je, že táto nová funkcia by nemala mať pôrodné bolesti v podobe nefunkčnosti alebo výrazných bezpečnostných vád spojených s používaním tejto funkcie. Google totiž dbá na bezpečnosť i funkcionalitu Androidu už po dlhé roky.

Navyše, počítačová verzia tejto funkcie, Google Safe Browsing, už v dnešných dňoch chráni užívateľov prehliadača Chrome pri každej návšteve webovej stránky. Google už desiatky rokov pracuje na ochrane nie len pri surfovaní internetu v jeho prehliadači, ale aj pri prezeraní e-mailov, či súborov na Google Drive.

Samozrejme, takáto ochrana nie je len výsadou Googlu. Takáto ochrana nie je v technologickom svete ničím nevídaným alebo extravagantným. Vďaka tomu, aká je Google veľká firma si však môžeme byť istí, že aj keby sa v tejto funkcii vyskytne chyba, Google bude mať kapacitu ju rýchlo opraviť. Navyše, celé je to iba nadstavba antivírusu, ktorý máte v svojom telefóne a zdravého rozumu, ktorý by vás mal strániť od nebezpečných webových stránok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre