Nová verzia prehliadača Chrome 86 prinášanie niekoľko vylepšení so zameraním na bezpečnosť

Google vylepšuje Chrome. V prípade úniku prihlasovacích údajov vás presmeruje na stránku služby, aby ste si upravili heslo

Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Google opäť raz robí z prehliadača Chrome o čosi bezpečnejší internetový prehliadač. Portál bleepingcomputer.com upozorňuje na novú funkciu, ktorá ak zistí, že ak sa jedno z vašich hesiel do jednotlivých služieb stalo súčasťou úniku dát, tak sa vám zobrazí upozornenie, aby ste ho zmenili (pozn. redakcie: funkcia funguje len za podmienky, že používate ukladanie a synchronizáciu prihlasovacích údajov prostredníctvom prehliadača). Okrem iného vás Google presmeruje priamo na príslušnú stránku za účelom, aby ste si upravili prihlasovacie údaje. Nový spôsob upozornenia na zmenu prihlasovacích údajov sa objavil vo verzii prehliadača Chrome 86, ktorú spoločnosť začala aktívne distribuovať medzi používateľov (pozn. redakcie: funkcia bola v obmedzenom režime dostupnou už od verzie 83).

Kontrola hesiel_chrome_presmerovanie na zmenu hesla
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem iného funkcia je po novom prítomnou aj v prípade mobilných zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Kontrola hesiel_chrome_mobilna verzia (1)
Zdroj: Google

Manuálnu kontrolu prihlasovacích údajov, či neboli súčasťou nejakého úniku dát, môžete vykonať prostredníctvom  otvorenia adresy chrome://settings/safetyCheck, kde po otvorení stránky zvoľte možnosť kontroly.

manualna kontrola hesiel_chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Chrome začal aktívne blokovať sťahovanie obsahu z nezabezpečených stránok

Google zároveň v novej verzii prehliadača začal blokovať sťahovanie obsahu zo stránok so zmiešaným obsahom (pozn. redakcie: doposiaľ zobrazoval len varovanie). Funkcia je dostupnou zároveň  aj v mobilnej verzii Chromu. V praxi to znamená, že ak budete sťahovať súbory s koncovkami .exe, .apk, .zip a ďalšie z nezabezpečených stránok (http), tak dôjde k pozastaveniu preberania súborov. Spoločnosť zároveň vypla funkcia automatického vypĺňania údajov prípade nezabezpečených stránok.

zablokovanie stahovania_priklad
Zdroj: bleepingcomputer.com

Jednou z ďalších noviniek je aj obmedzenie aktivity kariet bežiacich na pozadí. V praxi sa táto funkcia pretaví v to, že karty ktoré sú neaktívnymi 5 a viac minút, nebudú môcť spotrebovávať viac ako 1% výkonu CPU. Zároveň automatické prebudenie stránok je obmedzené na maximálne 1-krát za 1 minútu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre