Rusko prišlo s konceptom rakety Amur, ktorá má veľkú podobnosť s raketou Falcon 9

Jej budúcnosť je neistá, hlavne kvôli dlhému vývoju

Amur
Naľavo Falcon 9, napravo koncept ruskej rakety Amur. Zdroj: SpaceX, Roskosmos

V stredu, 7.10. odhalila ruská vesmírna agentúra Roskosmos plány na vývoj novej vesmírnej rakety s názvom Amur. Píše o tom portál Arstechnica.

Raketový booster by mal byť poháňaný novým druhom raketových motorov, ktoré spaľujú metán. Doteraz však neboli tieto motory vyrobené. Ďalším výrazným krokom vpred je fakt, že sa Rusko pustilo do vývoja prvého štádia rakety, ktoré by sa dalo opakovane použiť. Do vesmíru by podľa slov agentúry mohla vyniesť až 10.5 ton nákladu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceme, aby bola naša raketa spoľahlivá, rovnako ako útočná puška Kalašnikov,“ vyjadril sa Alexander Blošenko, z agentúry Roskosmos.

Podobnosť s Falcon 9

Na dizajne novej ruskej rakety je zarážajúca jej podobnosť s menším modelom Falcon 9, ktorú vyvíja americká súkromná spoločnosť SpaceX. Falcon 9, ktorá vynesie na obežnú dráhu Zeme dvojnásobok nákladu. Podobnosť   raketou Falcon 9 začína vo vrchnej časti. Rozdielom je nákladová časť, ktorá je v prípade ruského modelu Amur o čosi menšia. Obe rakety však majú krídelká na vrchu prvého štádia rakety a pristávacie nohy na spodku. Ďalší rozdiel je možné nájsť v motoroch. Falcon 9 používa 9 motorov, zatiaľ čo Amur použije 5 motorov.

Raketa Falcon 9 je navrhnutá tak, aby sa buď vrátila na miesto štartu, alebo aby pristála na plošine v mori. Raketa Amur bude štartovať z kozmodrómu na východe Ruska a pravdepodobne pristane na konštrukcii, niekde v Ochotskom mori. Rusko zatiaľ neplánuje pristávanie rakety priamo v mori, najmä kvôli častým nepriaznivým podmienkam.

Agentúra Roskosmos je vo veci vývoja novej rakety optimistická, avšak ani za najlepších podmienok sa neočakáva, že by bola raketa pripravená do roku 2026. To je na vývoj rakety dlhá doba, preto je nemožné povedať, na aký trh vstúpi Rusko so svojim novým modelom. Príkladom je opäť spoločnosť SpaceX, ktorá dokáže plniť svoje vízie. Momentálne pracujú na rakete Starship, prvej rakete, ktorá sa bude dať celá použiť opakovane. Raketa Starship by zároveň bola schopná prepraviť desaťnásobne viac nákladu, ako ruská Amur a za podobnú cenu.

„Rusko spravilo krok dobrým smerom, no mali pracovať na rakete, ktorá by sa dala celá použiť opakovane,“ vyjadril sa na adresu novej rakety Elon Musk, šéf spoločnosti SpaceX.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre