Bratislavskí zákazníci O2 si môžu vyskúšať 5G sieť. Pozrite si mapu pokrytia!

O2 spustilo v rámci 4 mestských častí v Bratislave testovaciu prevádzku 5G siete. Ide konkrétne o Petržalku, Ružinov, Dúbravku a Karlovú Ves.

5G
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay

5G siete sú vo všeobecnosti veľmi diskutovanou témou. Mnohí ich pokladajú za „zbraň“ a iní zas za evolúciu vo vývoji technológie. Mnohokrát sme sa na našich stránkach venovali tejto téme pričom častokrát sme vyvracali klamlivé správy, hovoriace o škodlivosti tejto technológie.

Vráťme sa však späť k téme, ktorou je Slovensko a pokrytie 5G. Mobilný operátor O2 prostredníctvom tlačovej správy oficiálne ohlásil, že spúšťa pilotný projekt komerčného testovania najnovšej generácie sietí. Spoločnosť ďalej dodáva, že na pridelených frekvenciách testuje technológiu 5G od Nokie, Ericssonu, Huawei a ZTE.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

5G siete môžete vyskúšať v Petržalke, Ružinove, Dúbravke a Karlovke

V súčasnosti má Bratislava 17 mestských častí pričom O2 spustilo testovania novej 5G siete v 4 z nich. Ide konkrétne o Petržalku, Ružinov, Dúbravku a Karlovú Ves.

„Od svojho štartu v roku 2007 ubehlo O2 už dlhý kus cesty. Kým sme na začiatku nášho pôsobenia komunikovali výhradne na 2G sieti a jej nadstavbách, dnes sme na špičke v dostupnosti 4G siete už pre viac ako 97% ľudí. A kým v čase nášho štartu boli do siete pripojené prevažne mobilné telefóny bez vyšších dátových nárokov, dnes sú okrem smartfónov s neobmedzenými dátami do sietí pripojené aj ďalšie zariadenia ako napríklad autá, semafory, alarmy, či iné technické zariadenia, ktorých kapacitné nároky a počet rastú enormne rýchlo. A v tomto momente teda štartujeme rozsiahly verejný test 5G siete, v ktorom sa každý z nás môže dotknúť budúcnosti a presvedčiť sa o jej bezpečnosti. Ako prví si výhody novej 5G siete môžu užiť Petržalčania, Ružinovčania, Dúbravčania a Karlovešťania. Na druhej strane chceme zdôrazniť, že hoci sa 5G technológia stala za posledné obdobie aj predmetom rôznych mýtov a dezinformácií, pre nás operátorov je to len ďalší vývojový stupeň technológie, ktorá nám pomáha pripojiť čoraz viac zariadení s ešte lepšou zákazníckou skúsenosťou vo vzťahu k rýchlosti a kvalite pripojenia. Rovnako tomu bolo aj v predchádzajúcich rokoch pri budovaní 2G, 3G, či 4G siete,“ uviedol Peter Gažík, generálny riaditeľ O2.

Pozrite si aktuálnu mapu pokrytia

Mapu pokrytie 5G siete si môžete pozrieť nižšie v náhľade.

5G MAPA Bratislava
Zdroj: O2

O2 ďalej hovorí, že využíva za týmto účelom najmodernejšie technológie, ktoré podliehajú tým najprísnejším štandardom.

„Na prevádzku našich sietí 2G, 3G, 4G, či 4, 5G používame viacero technológií, pričom všetky zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným štandardom. Všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti ale aj bezpečnosti…“

Spoločnosť zároveň dodáva, že všetky zákonné limity splňujú pričom elektromagnetického žiarenia (EMF) 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami a sú niekoľkonásobne nižšie ako limity stanovené legislatívou. Týka sa to meraní ako priamo pri anténach, tak aj bytoch pod nimi a podobne. Zároveň treba dodať, že v prípade bytov priamo pod anténami, sú jeho obyvatelia  z pohľadu EMF najmenej exponovanými.

„Zároveň môžeme meraniami potvrdiť, že obytné priestory priamo pod anténami sú z pohľadu EMF žiarenia najmenej exponovanými,“ uviedol Juraj Eliáš.

O2 ďalej prezrádza aj parametre testovanej siete, ktoré sú nasledovné:

„Pri testovaní v jednotlivých oblastiach modelujeme rôzne podmienky šírenia. V testoch sme na mobilnom telefóne namerali maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps. Limitujúcim faktorom nebola sieť, ale mobilný telefón. Agregovaná priepustnosť sektoru bola v tomto prípade 3,959 Gbps a 630 Mbps v smere odosielania dát. V oblasti optimalizovanej na čo najširšie pokrytie bola maximálna rýchlosť pre jeden mobil 1,011Gbps a odosielanie dát 86Mbps pri celkovej priepustnosti sektoru 2,106 Gbps/323 Mbps “ uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre