Nová umelá končatina sa dokáže spojiť s nervovým a kostrovým systémom človeka: Pacientovi dáva lepšiu kontrolu a pohodlie

Výskumníci vytvorili jedinečnú bionickú končatinu, ktorá ponúka pacientom oveľa lepšiu kontrolu.

Umelá končatina umožňuje pacientovi lepšie a pohodlnejšie narábať s rukou
Zdroj: Ortiz-Catalan et al.

Ľudia, ktorí si v minulosti prešli amputáciou, môžu pociťovať syndróm “fantómovej končatiny”. Tento fenomén zatiaľ nie je úplne pochopený, no v niektorých prípadoch môže pretrvávať roky. 

Symptómy fantómovej končatiny sa tiež líšia od pacienta k pacientovi. Niektorí cítia, akoby mohli stále hýbať s neexistujúcimi prstami, iní cítia v chýbajúcej ruke alebo nohe mravčenie a v horších prípadoch aj bolesť. To je prípad Karin, ktorá kvôli nehode prišla o pravú ruku pred 20 rokmi, no odvtedy trpela nezvládnuteľnou bolesťou. Neustále cítila, akoby bola jej ruka v mlynčeku na mäso, čo jej spôsobovalo nielen obrovský stres, no bez liekov na bolesť prakticky nedokázala existovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci zo Scuola Superiore Santanna v rámci novej štúdie vytvorili prelomovú bionickú technológiu, ktorá Karin umožnila nosiť funkčnejšiu protézu, ktorá ju navyše dokázala zbaviť každodennej bolesti. Táto umelá končatina sa od iných líši vyššou integráciou medzi protézou a zvyškom ruky.  

Prepojenie umelej končatiny so zvyškom ruky a spoľahlivé ovládanie protézy sú dva najväčšie problémy vo sfére protéz. Aj keď majú pacienti k dispozícii sofistikovanejšie protézy, častokrát ich odmietajú. Dôvodom je, že častokrát býva bolestivé alebo nepríjemné protézu nosiť, pričom samotná protéza má buď nedostatočné alebo nespoľahlivé možnosti ovládania.  

Výskumníci preto hľadali spôsob, ako sa s týmito problémami vysporiadať. Vytvorili jedinečné rozhranie medzi človekom a protézou, ktoré sa pripojí na zvyšok kosti a elektricky sa prepojí pomocou elektród s nervovým systémom človeka. Na toto rozhranie sa jednoducho pripojí zvyšok umelej končatiny.  

Pohodlnejšia a funkčnejšia umelá končatina

Kľúčovou vlastnosťou novej protézy je integrácia s kosťou. Vedci to dosiahli procesom, počas ktorého sa titánová konštrukcia zrastie so samotnou kosťou, čím sa vytvorí mimoriadne silné mechanické prepojenie. V ďalšom kroku výskumníci preusporiadali nervy a svaly vo zvyšku končatiny pacienta. To im umožnilo vytvoriť viac zdrojov pre ovládanie motorických funkcií protézy.  

Nová robotická končatina ponúka jedinečné motorické a zmyslové komponenty, ktoré umožňujú pacientovi vykonať 80% činností spojených s každodenným životom. Ďalším mimoriadne pozitívnym faktorom je to, že umelú končatinu ľudské telo bez problémov príjme.  

“Odhliadnuc od technického výkonu sme chceli navrhnúť aj končatinu, ktorá by bola z estetického hľadiska plne prispôsobiteľná. Našu končatinu sme navrhli tak, aby ju pacienti nemuseli skrývať. Chceme, aby boli ľudia hrdí na to kto sú, nie aby cítili hanbu za to, čo v minulosti stratili,” tvrdí doktor Francesco Clemente, riaditeľ spoločnosti Prensilia, spoločnosti ktorá novú umelú končatinu vytvorila.  

Autori výskumu spolupracovali v rámci projektu DeTOP, ktorý dotuje Európska komisia. Aj vďaka tejto spolupráci dokázali vedci navrhnúť špičkovú umelú končatinu, ktorá sa s telom pacienta integruje jedinečným spôsobom. Ten ponúka nielen väčšie pohodlie, ale aj väčšiu kontrolu nad končatinou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre