SpravodajstvoVeda a výskum

Nemali mať znalosti na to, aby dokázali amputovať končatiny: 31-tisíc rokov stará kostra mení naše predstavy o vedomostiach predkov

Kostre chýbalo ľavé chodidlo a spodná časť nohy. Podľa analýzy vzoriek však jedinec zákrok prežil.

Kedy sa uskutočnila prvá operácia v histórii ľudstva? Môže to byť oveľa skôr, než sa predpokladalo. Archeológom z Griffith University sa totiž podarilo natrafiť na prácu zručného prehistorického „chirurga“, ktorý pred približne 31-tisíc rokmi amputoval časť nohy mladému lovcovi-zberačovi.

Objav vedcov je pravdepodobne dôkazom úplne prvého komplexného medicínskeho zásahu a ostatné objavené prípady predchádza o desaťtisíce rokov. Ostatky nášho predka s amputovanou nohou objavili počas archeologických vykopávok vo vápencovej jaskyni Liang Tebo a to ešte v roku 2020.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Analýza objavených kostí odhalila, že jedincovi chýbalo ľavé chodidlo a spodná časť nohy. Prišiel o ne chirurgickým zákrokom, pravdepodobne keď bol ešte dieťa. Hlbší výskum našiel aj výrastky spojené s liečením kosti.

Prvá amputácia sa mohla udiať oveľa skôr, než archeológovia predpokladali.
Zdroj: Griffith University (Tim Maloney)

„Mimoriadnym prekvapením je to, že náš predok dokázal prežiť veľmi vážnu, až život ohrozujúcu operáciu. Podľa všetkého sa rana zahojila a tento jedinec žil ešte roky v mimoriadne náročnom teréne. Predpokladáme, že mu museli pomáhať členovia jeho kmeňa,“ vysvetľuje doktorka Melandri Vlok z University of Sidney.

Už v minulosti našli vedci stopy chirurgických zákrokov po celej Eurázii a Severnej a Južnej Amerike. V rámci týchto objavov našli aj stopy trepanácie, teda vyvŕtania diery do lebky človeka. Pred týmto objavom sa však prvá operácia datovala len 7-tisíc rokov dozadu. Vedci objavili farmára z doby kamennej, ktorý podstúpil amputáciu ľavej ruky.

Prvá operácia v histórii?

Hoci je priame datovanie ostatkov mimoriadne náročný proces, vedcom sa na základe radiácie zubnej skloviny podarilo ostatky datovať 31-tisíc rokov do minulosti. Tieto roky potvrdila aj rádiokarbónová analýza okolitého sedimentu. Objav vedcov prekvapil, pretože až donedávna prevládal názor, že naši predkovia nemali potrebnú znalosť ani technológiu, na vykonanie takýchto zložitých zákrokov. Prvé operácie sa podľa teórie mohli udiať až po objavení poľnohospodárstva a založenia väčších komunít a dedín.

„Predpokladalo sa, že až prechod zo zberačstva na farmárčenie viedol k objaveniu zdravotných problémov, ktoré podnietili väčší záujem o medicínu. Do toho rátame aj prvé pokusy o chirurgické zákroky z doby kamennej,“ vysvetľuje výskumník z Griffith University, doktor Tim Maloney.

Nový objav z jaskyne Liang Tebo však jasne naznačuje, že už lovci-zberači dokázali amputovať chorú alebo poškodenú končatinu. Tento zákrok vykonali dlho predtým, ako naši predkovia začali žiť v dedinách. Je teda možné, že už pred 31-tisíc rokmi existovali jedinci, ktorí mali naozaj detailný prehľad o anatómii končatín. Poznali svaly a cievne systémy, čo im umožnilo zabrániť vykrvácaniu či infekcii počas zákroku.

Prvá amputácia sa mohla udiať oveľa skôr, než archeológovia predpokladali.
Zdroj: YouTube (Griffith University)

Vedci však vysvetľujú, že to nie je len o „odfaklení“ končatiny. Po zákroku musel pacient podstúpiť intenzívnu starostlivosť, čo v tomto prípade znamená čistenie a dezinfikovanie rany, aby sa zabránilo infekcii. To naznačuje, že naši dávni predkovia vykazovali medicínsky talent na ďaleko vyššej úrovni než stredovekí chirurgovia z Európy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close