Nová technológia poháňaná solárnou energiou je schopná premieňať slanú vodu na pitnú a to bez toho, aby vznikali emisie

Vedci vyvinuli technológiu založenú na solárnej energii, ktorá je schopná premieňať slanú vodu lacnejšie o 22% ako iné komerčné riešenie. Zároveň je ju možné použiť prakticky kdekoľvek.

Voda z kohutika
Zdroj: Alexandre Lecocq on Unsplash

Na Zemi odhadom nájdeme približne 1,386 miliardy kubických kilometrov vody. No len malá časť z tejto vody je pitnou. Z celkového objemu vody je väčšina, asi 97,5%, slaná voda, ktorá sa nachádza hlavne v oceánoch a moriach. Zvyšných približne 2,5% vody je sladká voda, ktorá je distribuovaná v rôznych formách vrátane ľadovcov, podzemných vôd, riek a podobne. Zaujímavosťou je, že z týchto 2,5% vody je odhadom 68,7% uväznená v ľadovcoch a permafroste.

Nám sa môže zdať, že vody je všade dostatok. V našom regióne nemáme vo všeobecnosti problémy s nedostatkom sladkej vody a nehovor viac o tom, že ležíme na jednom z najväčších zdrojov vôd v Európe. V iných častiach našej planéty, tomu ale tak nie je. Len pre zaujímavosť, zhruba štvrtina svetovej populácie čelí extrémne vysokej úrovni nedostatku vody. Vedci sa preto snažia vymyslieť spôsob, ako by mohli zbaviť slanú vodu soli, aby sa dala použiť ako pitná voda. A zdá sa, že výskumníci z King’s College London nás posúvajú bližšie k tomuto cieľu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová technológia má potenciál priniesť vodu do oblastí, kde je jej nedostatok

Výskumníci z King’s College London v spolupráci s MIT a Helmholtz Institute for Renewable Energy Systems, vytvorili nový systém premeny slanej podzemnej vody na sladkú za pomoci využitia solárnej energie. Pre tých, ktorí nevedia, tak celosvetovo je 56 % podzemných vôd slaných a nevhodných na konzumáciu.

„Táto technológia môže rozšíriť zdroje vody dostupné komunitám nad rámec tradičných zdrojov a poskytovaním vody z nekontaminovaných slaných zdrojov môže pomôcť v boji proti nedostatku vody alebo neočakávaným núdzovým situáciám, keď sú prerušené konvenčné dodávky vody, ako napríklad nedávne vypuknutie cholery v Zambii.“

Výskumníci približujú, že nová metóda funguje na princípe nazývaného elektrodialýza, ktorá oddeľuje soľ pomocou sady špecializovaných membrán, ktoré odvádzajú ióny soli do prúdu soľanky (pozn.: soľanka je vodný roztok, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu rozpustených solí), čím zanechávajú zvyšnú vodu čerstvú a pitnú. Vedci ďalej doplňujú, že za pomoci flexibilnej správy napätia a rýchlosti, akou slaná voda preteká cez systém, sa im podarilo vyvinúť mechanizmus, ktorý sa prispôsobuje premenlivému slnečnému žiareniu bez kompromisov v množstve vyrobenej čerstvej pitnej vody.

Tradičné technológie odsoľovania sa spoliehajú hlavne na nákladné batérie v systémoch mimo siete alebo na sieťový systém, ktorý dodáva energiu potrebnú na odstránenie soli z vody. Tieto riešenia nie sú ale dostupné v mnohých oblastiach sveta. A taktiež sú drahé a nespoľahlivé.

Vedci hovoria, že nová technológia má potenciál rozšíriť zdroje vody dostupné komunitám nad rámec tradičných zdrojov a to poskytovaním vody z nekontaminovaných slaných zdrojov. Hlavnou výhodou tejto novej technológie sú nízke náklady na jeho prevádzku a možnosť jej širokého využitia prakticky kdekoľvek.

„Odsoľovanie vody bolo tradične energeticky náročné a nákladné, čo obmedzovalo jej použitie na oblasti so stabilnou energiou a finančnými zdrojmi. Úplným odstránením potreby sieťového systému a znížením spoliehania sa na technológiu batérii o 92 percent môže náš systém poskytnúť spoľahlivý prístup k bezpečnej pitnej vode,..“

Výskumníci záverom dopĺňajú, že technológia môže byť rovnako použitá všade tam, kde klimatické zmeny vedú k nestabilným zásobám sladkej vody na zavlažovanie.

Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Nature Water.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre