Nová štúdia odhaľuje tri gény, ktoré môžu zvýšiť riziko vývoja schizofrénie

Práca vedcov by mohla viesť k novým spôsobom, ako túto zákernú duševnú poruchu liečiť.

Vedci objavili tri gény, ktoré zvyšujú riziko vývoja schizofrénie
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit

V novej štúdii výskumníci zo zdravotníckej inštitúcie Mount Sinai objavili dva doteraz neznáme gény prepojené s vývojom schizofrénie. K tomu našli ešte jeden nový gén, ktorý je rovnako prepojený ako so schizofréniou, tak aj s vývojom autizmu. V rámci štúdie výskumníci otvárajú dvere k možným liečbam jednej z najvážnejších mentálnych porúch.

Schizofréniou môže trpieť až každý stý človek a toto závažné ochorenie ovplyvňuje spôsob, akým pacient rozmýšľa, ako sa cíti a ako sa správa. V prípade vážneho priebehu mentálnej poruchy môže strácať postihnutý pojem o realite, s čím sa objavuje aj nová sada problémov. V rámci štúdie vedci objavili dva rizikové gény, SRRM2 a AKAP11, ktoré môžu prispieť k rozvoju ochorenia. Počas štúdie porovnávali ľudí trpiacich schizofréniou s kontrolnou vzorkou zdravých ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová práca stavia na predchádzajúcej štúdii, v ktorej vedci predstavili 10 rizikových génov v prípade vývoja schizofrénie. V prípade predchádzajúcej štúdie však vedci vyšetrovali hlavne ľudí s európskym pôvodom.

„V našej práci sme sa zamerali na subset génov a podarilo sa nám identifikovať potenciálne rizikové varianty, ktorých ďalšia štúdia by mohla viesť k novým liekom na liečbu schizofrénie,“ vyjadril sa vedúci novej štúdie, Dongjing Liu.

Nová štúdia sa tentokrát zamerala na ľudí s odlišným pôvodom. Autori odhaľujú, že rovnaké genetické faktory môžu byť rizikové pri populáciách odlišných etník. Predchádzajúce štúdie skúmali rizikové faktory prevažne jedného etnika.

Rizikové gény

Tretím objaveným rizikovým génom je PCLO. Už predchádzajúce štúdie ho prepojili so schizofréniou, no v rámci tejto štúdie vedci naznačujú, že môže byť rizikovým aj v prípade autizmu. Autori štúdie dodávajú, že toto zistenie môže zmeniť spôsob, akým uvažujeme o duševných poruchách ako celku.

„Už dlhšiu dobu sme vedeli, že existujú genetické komponenty, ktoré sa naprieč mentálnymi chorobami zdieľajú a môžu vyzerať inak aj v rámci rovnakej rodiny. Jeden variant génu v rovnakej rodine môže u jedného vyvolať schizofréniu, zatiaľ čo u druhého člena rodiny sa vyvinie autizmus,“ vysvetľuje Alexander Charney, spoluautor štúdie.

Vedcov v tomto prípade fascinuje fakt, že rovnaký gén sa môže manifestovať odlišnými spôsobmi. Táto vlastnosť môže byť kľúčom pre liečbu ľudí s mentálnymi chorobami. Zároveň však upozorňujú na to, že nie každý pacient trpiaci schizofréniou má rizikový variant génu. Ide o chorobu, ktorú nemožno identifikovať jediným faktorom.

Autori v rámci novej práce našli tri potenciálne poškodzujúce gény, no až v ďalších štúdiách sa pokúsia lepšie pochopiť, akú majú úlohu a ako sa viažu na špecifické symptómy schizofrénie. Zároveň sa pokúsia nájsť lieky, ktoré by vedeli zacieliť na tieto gény. V tomto smere je dôležité najprv identifikovať potenciálne gény a až potom ich skúmať v čo najväčšej možnej vzorke.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre