Nová štúdia môže vysvetliť, prečo šoková terapia mozgu účinne lieči depresiu

Elektrokonvulzívna terapia je mimoriadne efektívnou formou liečby depresie a závažnejších duševných porúch, no nemá najlepšiu povesť.

Elektrokonvulzívna terapia nám pomáha takýmto spôsobom
Zdroj: Pixabay (holdendrils, FelixMittermeier), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z University of San Diego vo svojej novej práci zistili, že elektrokonvulzívna terapia môže nášmu mozgu pomôcť.  

Elektrokonvulzívna terapia sa v minulosti nazývala terapia elektrošokmi a v podstate ide o vyvolanie drobných “záchvatov” v mozgu pomocou kontrolovaných dávok elektriny. Táto terapia sa používa hlavne na liečbu určitých mentálnych porúch, hlavne depresie. Výskumníci už roky vedeli o efektivite tejto liečby, no prečo je taká účinná, ostávalo záhadou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie tvrdia, že elektrokonvulzívna terapia pomáha liečiť symptómy depresie tým, že zvyšuje takzvanú aperiodickú aktivitu mozgu. Ide o typ elektrickej aktivity, ktorá nesleduje jasný vzor a považuje sa za formu mozgového šumu.  

“Elektrokonvulzívna terapia bola vynájdená pred viac ako storočím, no až teraz sa nám podarilo vyriešiť záhadu toho, ako nám táto terapia vlastne pomáha. Zároveň však pomáhame všetkým lepšie pochopiť túto mimoriadne efektívnu, no častokrát stigmatizovanú formu liečby ťažkej depresie,” vysvetľuje Sydney Smith, jedna z autorov štúdie.  

Táto forma liečby má úžasné výsledky, no mimoriadne zlú reputáciu. Liečba je efektívna v 80% prípadoch a používa sa nielen na liečbu depresie, no výnimočne aj na liečbu bipolárnej poruchy alebo schizofrénie. Ľudia si však túto formu liečby stále spájajú s desivými obrazmi ľudí, ktorí dostávajú bolestivé elektrické šoky.  

Dnes elektrokonvulzívna terapia používa mimoriadne kontrolované dávky elektriny a vykonáva sa pod anestéziou. Hoci ide o bezpečnú a efektívnu formu liečby, elektrokonvulzívna terapia má aj vedľajšie účinky. Môže spôsobiť dočasné zmätenie alebo narušenie kognitívnych vlastností.  

“Jeden z dôvodov, prečo nie je táto forma liečby populárnejšia, je to, že pre väčšinu ľudí je jednoduchšie a pohodlnejšie vziať si tabletku. Musíme však spomenúť, že nie pri všetkých pacientoch lieky zaberajú. V takomto prípade môže elektrokonvulzívna terapia zachrániť ich život,” tvrdí spoluautor štúdie, Bradley Voytek.  

Prečo elektrokonvulzívna terapia funguje?

V rámci výskumu vedci monitorovali mozgovú aktivitu pacientov, ktorí podstúpili elektrokonvulzívnu terapiu. Použili na to elektroencefalograf. Tu zistili, že sa po terapii zvýšila aperiodická aktivita mozgu pacientov.  

“Aperiodická aktivita je niečo ako šum v pozadí mozgu. Roky ho vedci tak vnímali a nemysleli sme si, že je nejak dôležitá. Teraz sa ukazuje, že aj takáto forma aktivity hrá dôležitú úlohu v mozgu. Zároveň veríme, že elektrokonvulzívna terapia pomáha obnoviť túto funkciu u ľudí trpiacich depresiou,” hovorí Smith.  

Neuróny v našom mozgu prechádzajú cyklami aktivity a neaktivity. Aperiodická mozgová aktivita podporuje nečinnosť neurónov, čím spomaľuje celkovú mozgovú aktivitu. Výskumníci na EEG vyšetrení pozorovali, že ľudia, ktorí prešli elektrokonvulzívnou terapiou, zároveň vykazovali spomalenie celkovej elektrickej aktivity mozgu.  

Autori štúdie v práci odhalili, ako môže elektrokonvulzívna terapia pomôcť liečiť depresiu. Zároveň však upozorňujú, že k definitívnym záverom potrebujú ešte ďalšie výskumy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre