Nová funkcia, ktorú Microsoft predstavil pre Windows, je nočnou morou pre súkromie

Nedávno sme informovali o počítačoch Copilot+, ktoré prinesú užívateľom AI funkcie. Jedna z nich bude sledovať všetko čo robíte.

Počítače od Microsoftu s AI funkciou Recall môžu špehovať všetko, čo na zariadení robíte
Zdroj: Vosveteit.sk, AI, Wikimedia (Microsoft Corporation), Úprava: Vosveteit.sk

Pred pár dňami sme písali o nových notebookoch od Microsoftu a ďalších veľkých výrobcov, ktoré ponesú označenie Copilot+. Tieto počítače implementujú umelú inteligenciu a prinesú užívateľom množstvo nových funkcií.  

Jednou z nich je aj funkcia Recall, mimoriadne silný nástroj, ktorý vám umožní instantne vyhľadať niečo, čo ste na počítači videli v minulosti. Stačí sa k tomu dostať jednoduchým hľadaním. Možno ste aj vy pri čítaní o tejto funkcii mali zvláštny pocit a nedivíme sa, ide totiž o absolútnu nočnú moru pre vaše súkromie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno ste už čítali niečo viac o tom, ako funkcia Recall funguje. Ak nie, funguje tak, že váš počítač urobí každých pár sekúnd snímku obrazovky a zaznamenáva všetko, čo na počítači robíte. Databázu vie pritom uchovať až do troch mesiacov. Ako vysvetľuje portál Bleeping Computer, tento krok je od Microsoftu gigantickým zásahom do súkromia a aby toho nebolo málo, technologický gigant vytvoril ďalší spôsob, ako môžu kyberzločinci kradnúť vaše dáta.  

Musíme zároveň poukázať na to, že zo strany Microsoftu nejde o prvý veľký zásah do súkromia užívateľov. V januári si užívatelia v Európe všimli, že po stiahnutí nového Outlooku sa im objavilo na obrazovke textové okno s desivou správou.  

V texte stálo, že Microsoft používaním Outlooku získava prístup k základným informáciám o vašom zariadení, no zároveň vyhradzujú právo na ukladanie alebo prístup k informáciám na vašom zariadení. Získané informácie ďalej využívajú na poskytovanie personalizovaných reklám a vecí s nimi spojenými.  

Microsoft a jeho partneri však môžu získať aj presné dáta vašej polohy alebo identifikovať užívateľov cez skenovanie zariadenia. Tieto mimoriadne citlivé dáta zdieľa s takmer 800 partnermi.  

Nová funkcia Recall ide ešte o krok ďalej 

Ako sme spomenuli, funkcia Recall vytvára snímku obrazovky každých pár sekúnd. Obrázok následne spracuje neurónový procesor a AI model vytiahne z obrázku dáta. Získané dáta sa následne ukladajú do takzvaného sémantického indexu. V praxi si teda môžu užívatelia Windowsu prezrieť celú históriu svojej aktivity.  

Microsoft tvrdí, že tieto dáta sú šifrované pomocou BitLockera a sú previazané s Windows účtom. Nikto iný teda nemá podľa spoločnosti ku nim prístup.  

“Váš Recall index udržíme súkromný a lokálne uložený. Žiadne informácie nepoužijeme na trénovanie AI modelu a zaručíme, aby ste mali úplnú kontrolu nad tým, čo umelá inteligencia zachytí,” vyjadril sa Yusuf Mehdi, korporátny viceprezident Microsoftu.  

Bezpečnostní experti ale nie sú presvedčení a stále majú obavy z toho, ako bude funkcia využitá. Veľké technologické spoločnosti už v minulosti zneužívali užívateľské dáta a Microsoft nie je výnimkou. Aj preto ľudia spoločnosti nedôverujú.  

Microsoft totiž priznal aj to, že táto funkcia nemá žiadne zábrany pri zachytávaní obsahu. Znamená to, že zachytí aj vaše heslá alebo čísla kreditných kariet. Zároveň vytvorí záznam aj súkromnej dohody. Ak budete zdieľať počítač s touto funkciou s inými, tí si môžu pozrieť všetko, čo ste na zariadení robili.  

Obrovskou červenou vlajkou je malvér. Dáta zachytené funkciou Recall sú na vašom zariadení rozšifrované. Ak sa na váš počítač dostane malvér, hackeri môžu teoreticky vidieť všetko, čo táto funkcia zachytila. V tomto smere Microsoft už dávnejšie zaujal stanovisko, že ak sa dostane malvér na vaše zariadenie, je to vaša chyba a neručí za to, k čomu sa hackerom podarí získať prístup.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre