Počítače Copilot+ od Microsoftu spoja umelú inteligenciu a špičkový výkon: Takto sa líšia od bežného laptopu

Spoločnosť Microsoft predstavila počítače Copilot+, ktoré prinesú užívateľom AI funkcie.

Microsoft predstavuje Copilot+ PC
Zdroj: Microsoft

Spoločnosť Microsoft 20. mája predstavila na špeciálnej konferencii najrýchlejšie a najinteligentnejšie počítače, aké boli vyrobené. Sú to počítače Copilot+, ktoré v sebe spájajú umelú inteligenciu a bezkonkurenčný výkon.  

Počítače Copilot+ dokážu podľa slov Microsoftu vykonať viac ako 40 triliónov operácií za sekundu. Ich batéria vydrží celý deň a užívatelia získajú prístup k najpokročilejším AI modelom. Umelá inteligencia vám pomôže bleskovo nájsť čokoľvek máte uložené vo svojom počítači pomocou funkcie Recall, dovolí vám generovať AI obrázky v takmer reálnom čase a pomôže vám porozumieť cudzojazyčnému textu alebo zvuku s AI generovanými titulkami.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaujme aj dizajn týchto laptopov novej generácie. Copilot+ PC sú tenučké a ľahké zariadenia a Copilot+ zariadenia prinesie okrem Microsoftu aj Acer, ASUS, DELL, HP, Lenovo a Samsung. Od 18. Júna sa spustia predobjednávky Copilot+ PC, pričom cena začína od približne 920 eur.  

“Prvá vlna Copilot+ zariadení je len začiatok. Počas minulého roka sme videli naozaj neuveriteľnú mieru inovácií umelej inteligencie, spolu s našou platformou Copilot. Tá nám zároveň umožňuje robiť to, o čom sa nám zatiaľ ešte ani nesnívalo. Teraz otvárame novú kapitolu s umelou inteligenciou,” píše Microsoft.  

Copilot+ PC sa vyznačujú úplne novou systémovou architektúrou, okrem tradičného procesora a grafickej karty pribudne takzvaný “neurónový procesor” alebo NPU. Nové Copilot+ počítače výkonom prekonajú Apple MacBook Air 15’’ až o 58%, pričom ich batéria vydrží celý deň. Pre lepšiu predstavu, nové laptopy Microsoftu dokážu priniesť až 22 hodín prehrávania videí alebo 15 hodín surfovania na webe na jedno nabitie.  

Špičkový výkon a zabezpečenie

Špičkovým je aj zabezpečenie. Copilot+ počítače prichádzajú s procesorom Pluton Security, ktorý je zapnutý predvolene na všetkých zariadeniach. K tomu Microsoft predstavuje aj nové funkcie a aktualizácie pre Windows 11, ktoré ešte viac zabezpečia zariadenia užívateľov.  

Copilot+ prinesú bezkonkurenčný výkon aj tým, že v sebe implementujú niekoľko špičkových AI modelov. Na týchto počítačoch budú môcť užívatelia využívať veľký jazykový model a aj niekoľko malých jazykových modelov SLM. Malé jazykové modely môžu bežať priamo na zariadení a tým poskytnúť užívateľom nové funkcie aj bez internetového pripojenia.  

Notebooky pripravené na umelú inteligenciu neprinesie len Microsoft vo svojej triede Surface a Surface Pro, ale aj najväčší výrobcovia, medzi ktorých sa radí Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo a Samsung. Všetky predobjednávky sa začínajú 18. Júna.  

“Nachádzame sa v bode, kedy počítače akcelerujú vývoj umelej inteligencie. Veríme, že najbohatšie AI zážitky sú možné len keď cloudové služby a zariadenia spolupracujú. Spolu s našimi partnermi nastavujeme smer pre ďalšiu dekádu Windows inovácií,” tvrdí Microsoft.  

Ak vás zaujali nové AI počítače, predobjednať si ich môžete zo stránok Microsoftu a všetkých vyššie spomínaných predajcov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre