Niektorí ľudia vnímajú svet „rýchlejšie“: Patríte medzi nich aj vy?

Výskumníci dokazujú, že niekto dokáže vnímať viac vizuálnych informácií za časový úsek.

Niektorí ľudia vnímajú svet rýchlejšie
Zdroj: Unsplash (Josh Hild, Mitchell Luo), Úprava: Vosveteit.sk

Určite to poznáte aj vy… Niekedy stačí len žmurknúť a zmeškáte niečo, čo si iný človek môže všimnúť. Ako ukazuje nový výskum, niektorí ľudia majú prirodzenú výhodu vo veciach, ktoré si vyžadujú bleskové vizuálne vnímanie, napríklad pri loptových športoch alebo hraní hier.  

Vedci z Trinity College Dublin vysvetľujú, že títo ľudia dokážu vnímať rapídne sa meniacu scénu vo frekvenciách, ktoré iní vnímať nedokážu. V praxi tak získajú za určitý časový úsek viac vizuálnych informácií ako iní. To akým tempom vnímame svet označujú ako “temporálne rozlíšenie” a tvrdia, že v určitom zmysle slova to máme podobne ako obnovovaciu frekvenciu monitora.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme už naznačili na začiatku, v novom výskume vedci zistili, že existuje výrazný rozdiel medzi ľuďmi v tom, aké majú temporálne rozlíšenie. To sa prejavuje tak, že niektorí vnímajú viac “obrázkov za sekundu” ako iný.  

V rámci výskumu hľadali autori spôsob, ako túto vlastnosť kvantifikovať. Navrhli experiment, v rámci ktorého sledovali maximálnu frekvenciu, na ktorej dokáže človek vnímať blikajúci zdroj svetla. Ak svetlo bliká nad vašu hranicu, neuvidíte to, že bliká, no vnímate ho ako stabilný zdroj svetla.  

Počas experimentu niektorí vnímali svetlo stabilne, hoci blikalo frekvenciou 35-krát za sekundu. Iní zas dokázali vidieť blikajúce svetlo aj vo frekvenciách nad 60-krát za sekundu.  

“Temporálne rozlíšenie sme vnímali počas niekoľkých príležitostí na rovnakých ľuďoch. Zistili sme, že hoci sa medzi ľuďmi výrazne líši, v rámci človeka ostáva táto vlastnosť stabilná,” vysvetľuje Clinton Haarlem, jeden z autorov štúdie.  

Rýchlejšie vnímanie sveta

Z krátkodobého hľadiska sa naše temporálne rozlíšenie nemení, no postupom času môžu zmeny nastať. Tu sa ukázalo, že u žien sa dlhodobé zmeny prejavujú viac ako u mužov. Autori štúdie zatiaľ nevedia presne povedať, ako ovplyvňuje temporálne rozlíšenie náš každodenný život. Domnievajú sa však, že ľudia s vyšším rozlíšením majú výhodu pri situáciách, kde treba sledovať rýchlo sa pohybujúci objekt alebo rapídne sa meniacu scénu.  

Výskum naznačuje, že určití ľudia môžu mať výhodu nad ostatnými ešte predtým, ako do ruky zoberú tenisovú raketu.  

“Pretože máme prístup len k nášmu osobnému zážitku, máme tendenciu si naivne myslieť, že všetci vnímajú svet rovnakým spôsobom ako my. Prípady ako farbosleposť nám ukazujú, že to nie je vždy tak. Zároveň môže existovať oveľa viac spôsobov, ako sa môže naše vnímanie líšiť,” tvrdí spoluautor štúdie, Kevin Mitchell.  

Nová štúdia odhaľuje ďalší spôsob, ako sa naše vnímanie môže líšiť od vnímania iného. Ako vedci dokázali, existujú ľudia, ktorí vnímajú svet rýchlejšie ako iní. V ďalších krokoch vedci preskúmajú hlbšie spôsoby, akými môže rýchlejšie vnímanie ovplyvňovať život človeka.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre