Niektoré dinosaury boli gigantické iné oveľa menšie: Vedci vyvrátili známu teóriu, ktorá vysvetľovala, prečo je to tak

Ak si porovnáme T. Rexa a Velociraptora, rozdiely sú obrovské. Lenže prečo dokázali niektoré dinosaury narásť do ohromných rozmerov?

dinosaury_evolucia
Zdroj: Harvard University (Henry Sharpe)

Teropódy sú jednou z dvoch hlavných podskupín plazopanvových dinosaurov a zahŕňa všetky známe dravé dinosaury – od gigantického Tyrannosaura Rexa, až po drobného, ale zato rýchleho Velociraptora. Výskumníci sa už pomerne dlhú dobu zamýšľali nad tým, ako v tejto podskupine mohli existovať živočíchy tak rozdielnych veľkostí.

Na odpoveď natrafili v rámci svojej štúdie výskumníci z Ohio University a výsledky skutočne prekvapili. Autori práce naznačujú, že veľkosť jednotlivých druhov nebola len otázkou toho, či daný dinosaurus rástol pomalšie alebo naopak rýchlejšie. Práca sa zameriavala prevažne na analýzu kostí rôznych dinosaurov a v rámci toho sa vedcom podarilo objaviť vzťah medzi pomerom, v akom dinosaury rástli a veľkosťou ich tela.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dlhú dobu sme predpokladali, že väčšina živočíchov bola väčšia preto, lebo rástli rýchlejším tempom ako ich predkovia. V rámci našej práce sme však odhalili, že aj veľké, a aj malé zvieratá rástli buď dlhšiu alebo kratšiu dobu,“ vysvetlil Michael D’Emic, vedúci štúdie.

Kosti mnohých živočíchov vrátane dinosaurov majú svoju vlastnú verziu „letokruhov“. Počas života sa rast zvieraťa každým rokom spomalí alebo úplne zastaví. To zanechá na kosti jasné stopy. Väčšie medzery medzi jednotlivými kruhmi značia rýchlejší rast živočícha, zatiaľ čo užšie prstence vedcom ukazujú, že daný živočích rástol o čosi pomalšie.

Prečo boli niektoré dinosaury gigantické a iné nie?
Zdroj: Ohio University

„Takéto krúžky sa nazývajú kortikálne rastové značky,“ povedal D’Emic. „Široko rozmiestnené krúžky naznačujú rýchlejší rast a úzko umiestnené krúžky nám hovoria, že zviera rástlo pomalšie.“, vysvetľujú vedci.

Rýchlosť rastu a celková veľkosť

Autori štúdie analyzovali približne 80 kostí teropódov a približne 500 týchto prstencov. Táto analýza jasne ukázala, že neexistuje žiaden vzťah medzi tempom akým tvor rastie a jeho celkovou veľkosťou.

„Niektoré gigantické dinosaury rástli mimoriadne pomaly, dokonca pomalšie ako dnešné aligátory. Menšie dinosaury rástli mimoriadne rýchlo,“ tvrdí spoluautor štúdie, Thomas Pascucci,

Dinosaury mnohých z nás fascinujú. Tieto tvory žili pred miliónmi rokov a nepodobali sa na nič, čo môžeme na Zemi vidieť dnes. Autori štúdie ale vysvetľujú, že aj tieto exotické tvory sa vyvíjali podľa podobných pravidiel ako život na planéte dnes. Výskum by podľa autorov mohol otvoriť dvere k novým typom štúdií, ktoré sa špecializujú na to, ako živočíchy regulujú svoj rast.

„Nasledujúce štúdie nám poskytnú možnosť lepšie pochopiť mechanizmy, pomocou ktorých živočíšne druhy regulujú svoju veľkosť,“ hovorí Patrick O’Connor, spoluautor štúdie.

Hlbšie výskumy rastu a vývoja živočíchov môžu vedcom prezradiť množstvo ďalších informácií. V budúcich výskumoch plánujú zistiť, aký má rast živočícha vplyv na veľkosť ich potomkov, dĺžku života alebo zraniteľnosti voči ostatným predátorom. Tieto výskumy sa vedci rozhodli vykonať ako na žijúcich, tak aj vyhynutých druhoch.

Autori štúdie predpokladajú, že za celkovou veľkosťou živočícha nájdu niekoľko kontrolných mechanizmov na molekulárnej a genetickej úrovni. Podľa ich hypotézy tieto kontrolné mechanizmy ovplyvňujú aj ďalšie vývojové stratégie nielen dinosaurov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre