Nie je to simulácia: Pozrite sa, ako sa vírus pohybuje tesne predtým, ako infikuje bunku
Vedci vytvorili jedinečnú metódu, ktorá spája dva mikroskopy do jedného. Vírus mohli sledovať v reálnom čase.
Nový objav z Duke University pripomína sledovanie vlámania, ktoré zachytila bezpečnostná kamera. Páchateľ najprv zistí, čo sa v dome nachádza z bezpečnej vzdialenosti a následne hľadá najlepší spôsob, ako sa dostať dovnútra. Páchateľom však v tomto prípade nie je človek, ale vírus.
V rámci dizertačnej práce sa vedkyni menom Courtney Johnson podarilo zachytiť záznam drobného vírusu, ktorý sa pokúša infikovať črevné bunky človeka. Na zábere môžete vidieť ako vírus „skĺzne“ po povrchu bunky, no nenaviaže sa na ňu. Namiesto toho sa odrazí a proces opakuje opäť.
„Ak by naozaj išlo o lupiča, toto je moment, kedy sa len pozerá cez okno bez toho, aby ho rozbil,“ vysvetľuje Johnson.
V rámci svojho výskumu Johnson spolu s vedeckým tímom našli spôsob, ako zachytiť 3D záber vírusu v reálnom čase počas toho, ako sa približuje k bunke. Autori štúdie vysvetľujú, že denne vdýchneme milióny vírusov, no väčšina z nich je neškodných. Niektoré však dokážu spôsobiť chrípku, či iné ochorenia. Choroba sa začína v momente, keď sa vírus napojí na bunku a vnikne do nej. Vtedy sa mu podarí ukradnúť jej funkcie a vďaka nim sa rozmnožuje. Než však dôjde k rozmnoženiu, musí vírus bunku nájsť.
Nájdenie bunky vo väčšine prípadov znamená preniknúť cez ochrannú vrstvu buniek a hlienu, ktoré obklopujú steny dýchacích ciest a žalúdka.
„Ide o prvú líniu obrany nášho tela. Otázka teda znie: Ako sa dokáže vírusy cez ňu dostať?“ vysvetľuje vedúci vedeckého tímu, Kevin Welsher.
Prelomová metóda sledovania
Doteraz neexistoval spôsob, ako by sa vedci mohli na tieto dôležité momenty, tesne pred infekciou pozrieť. Vírusy sa totiž pohybujú oveľa rýchlejšie v prostredí mimo bunky, než v jej vnútri. Zároveň sú oveľa menšie ako bunky, ktoré vírusy infikujú. Autori štúdie preto vyvinuli novú metódu pozorovania, ktorú pomenovali 3D-TrIm (pozn. redakcie: 3D Tracking and Imaging Microscopy). Táto metóda spája dva mikroskopy do jedného. Prvý mikroskop sa zameria na rýchlo sa pohybujúci vírus. Okolo neho vystreľuje laserové lúče, ktoré pomáhajú sledovať polohu.
Neprehliadni
Druhý mikroskop zachytáva 3D zábery bunky a jej okolia. Ako vysvetľuje Welsher, táto metóda sa podobá na Google Mapy. Nielenže táto aplikácia zobrazuje vašu polohu v reálnom čase, no ukazuje vám aj okolie a pamiatky.
„Ľudia sa ma pýtajú, či to je videohra alebo simulácia. Nie, je to obraz, ktorý vyšiel z reálneho mikroskopu,“ tvrdí Welsher.
Nemôžu však sledovať hocijaký vírus. Predtým ho musia špeciálne upraviť tak, aby vo vnútri tela svietil. Takýto fluorescenčný vírus ale dokážu sledovať len niekoľko minút, než opäť stmavne. Ďalším krokom tejto štúdie je vytvorenie jasnejších vírusov, ktoré by sa dali sledovať dlhšie a umožnili vedcom lepšie pochopiť to, ako infekcia vlastne vzniká.
Komentáre