Nevedomosť volíme preto, aby sme ospravedlnili naše sebecké správanie, ukazuje štúdia

Zdá sa, že „nevedomosť ponúka ľahkú cestu von“. Veľká časť populácie využíva ignoranciu dopadov svojho konania, aby ospravedlnili sebecké správania.

ignoracia
Zdroj: Nagy-Bagoly Arpad / Shutterstock.com, solarseven / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pravdepodobne ste sa už stretli so situáciu, kedy niekto, možno aj vy sám, ste sa rozhodli niečo spraviť bez toho, aby ste zvážili následky vášho konania, hoci ste mali možnosť dopredu vedieť, čo sa stane a ako to ovplyvní niekoho druhého. Je toto správanie pre nás typické a preferované? Zdá sa, že pre veľkú časť populácie to je preferované správanie.

Ľudia majú tendenciu ignorovať následky svojho konania

Podľa výskumu publikovaného Americkou Psychologickou Asociáciou si až 40% ľudí zvolí ignoranciu, keď majú možnosť dozvedieť sa, aké budú dôsledky ich konania na iných. Často to robia, aby mali ospravedlnenie pre svoje sebecké konanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Príklady takejto vedomej ignorancie nájdeme denne, napríklad keď spotrebitelia ignorujú informácie o problematickom pôvode produktov, ktoré kupujú,“ povedala hlavná autorka štúdie, Linh Vu, doktorandka na Univerzite v Amsterdame. „Chceli sme vedieť, aká rozšírená a škodlivá je táto vedomá nevedomosť a prečo sa ľudia takto správajú.“

Vu a jej kolegovia analyzovali 22 výskumných štúdií s celkovým počtom 6531 účastníkov. Všetky štúdie boli vykonané v laboratóriách alebo online. Väčšina z nich mala protokol, kde niektorým účastníkom boli povedané dôsledky ich konania, zatiaľ čo iní si mohli vybrať, či chcú o dôsledkoch vedieť alebo nie.

Vo výskume bola napríklad situácia, kde účastníci mohli zvoliť menšiu odmenu (5$) alebo väčšiu (6$). Ak si zvolili 5$, anonymný účastník alebo charita by tiež dostali 5$. Avšak pri výbere 6$ by druhý príjemca dostal iba 1$. Jednej skupine bola ponúknutá možnosť, aby sa dozvedeli, aké následky bude mať ich konania, zatiaľ čo druhej skupine to bolo povedané automaticky.

Výskumníci zistili, že keď mali možnosť voľby, 40% ľudí sa rozhodlo nevedieť o dôsledkoch svojho konania. Táto ignorancia bola spojená s menším altruizmom. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o nesebecké konanie zamerané na pomáhanie alebo podporu iných bez očakávania odmeny alebo uznania. Ak ľudia vedeli o dôsledkoch svojho konania, tak boli o 15,6 percentuálneho bodu štedrejší.

Chceme, aby si o nás ľudia mysleli, že sme lepší

Jednou z hypotéz je, že niektorí ľudia konajú altruisticky, pretože chcú udržať pozitívny obraz o sebe. Vedomá ignorancia im umožňuje udržať si tento obraz bez toho, aby konali altruisticky.

Shaul Shalvi, spoluautor štúdie a profesor behaviorálnej etiky na Univerzite v Amsterdame, potvrdil túto teóriu. Povedal, že ľudia, ktorí sa rozhodli vedieť o dôsledkoch svojho konania, boli o 7 percentuálnych bodov štedrejší.

„Zistenia sú fascinujúce, pretože naznačujú, že mnoho altruistických správaní je riadených túžbou správať sa tak, ako to od nás očakávajú ostatní,“ uviedol Shalvi. „Ignorancia ponúka jednoduchý únik z tejto situácie.“, dopĺňa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre