Neuveriteľná nová metóda liečby agresívnej rakoviny: Vedci vrátili bunky do pôvodného stavu

Vedci opisujú novú metódu liečby rakoviny, ktorá ju jednoducho "rozpustí".

Vedci našli prelomový spôsob liečby rakoviny
Zdroj: Unsplash (National Cancer Institute)

Výskumníci zo St. Jude Children’s Research Hospital dokázali v rámci nového výskumu zvrátiť progres agresívnej formy rakoviny tým, že rakovinové bunky vrátili do normálnejšieho stavu.  

V práci skúmali agresívnu rhabdoidovú rakovinu, ktorá sa objavuje na obličkách a postihuje primárne deti. Táto rakovina zároveň nemá takzvaný potlačovač tumoru. Tu vedci zistili, že vymazanie proteínu DCAF5 môže zvrátiť stav rakovinovej bunky. Výsledky práce poukazujú na nový spôsob, ako by sme mohli bojovať proti rakovine.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie zároveň dokázali, že dokážeme zvrátiť stav rakovinovej bunky do predchádzajúceho, normálnejšieho stavu, namiesto toho, aby sme zabíjali rakovinové bunky toxickými liečbami.  

“Namiesto vytvárania toxického prostredia, ktoré zabíja rakovinové bunky, sme dokázali zvrátiť priebeh rakoviny tým, že sa nám podarilo zvrátiť bunky viac k normálnejšiemu stavu. Tento postup by bol ideálny, ak by sme ho vedeli použiť pri všetkých typoch rakoviny,” vysvetľuje Charles W.M. Roberts, jeden z autorov štúdie.  

Zvrátiť priebeh rakoviny a stav rakovinových buniek vedcom umožnila objavená závislosť. Ako vysvetľujú, bežné liečby rakoviny vytvárajú prostredie, ktoré poškodzuje aj zdravé bunky v ľudskom tele. V tomto prípade ale vedci dokázali problém opraviť, vďaka tomu, že rhabdoidová rakovina nemá mechanizmus na potlačenie šírenia nádoru.  

Čo sa však týka iných typov rakovín, tam výskumníci nenachádzajú cieľ, ktorý by sme mohli ľahko zacieliť pomocou liekov. Nájsť spôsob ako zasiahnuť terapeuticky je pre vedcov v prípade týchto rakovín najvyššou prioritou. K novej metóde liečby sa dostali výskumom agresívnych typov rakovín, ktoré sú spôsobené stratou potláčača nádorov, proteínu SMARCB1.  

Revolučná metóda liečby rakoviny

Vedcom sa podarilo objaviť proteín DCAF5, o ktorom toho ale veľa nevieme. Neskôr sa ukázalo, že tento proteín je mimoriadne dôležitý v prípade rhabdoidových nádorov, ktorým chýba SMARCB1. V rámci experimentu vedci geneticky vymazali alebo chemicky degradovali proteín DCAF5. Tu sa ukázalo, že sa rakovinové bunky vrátili do svojho nerakovinového stavu. Tento výsledok vydržal aj dlhodobo, počas experimentu na myšiach.  

“Bola to úžasná reakcia, nádory sa proste rozpustili,” hovorí Roberts.  

Za bežných okolností SMARCB1 patrí ku kľúčovým komponentom väčšieho proteínového komplexu SWI/SNF. Keď však tento proteín chýba, DCAF5 rozpozná komplex SWI/SNF ako abnormálny a zničí ho. Keď ale vedci degradujú proteín DCAF5, komplex sa reformuje, hoci pracuje menej ako za prítomnosti SMARCB1. Aj napriek tomu je táto práca dostatočná na to, aby plne zvrátila rakovinu.  

Podľa slov autorov predstavuje táto štúdia nádherné potvrdenie princípu. Veria, že otvorili dvere ďalším výskumom ku skúmaniu nových spôsobov, ako zvrátiť priebeh aj ďalších typov rakovín. Tento postup je na míle lepší oproti tradičnému spôsobu liečby, ktorá síce dokáže zabiť rakovinové bunky, no popri tom ničí aj zdravé časti nášho tela.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre