Rakovina zapríčinená vírusmi a baktériami má v štatistikách nemalé zastúpenie

bakteria bacteria-106583_960_720
Zdroj: pixabay.com (úprava vlastná)

Rakovina môže vzniknúť rôznymi spôsobmi. Môže koreniť v našich génoch alebo môže byť spôsobená faktormi ako sú alkohol, fajčenie či znečistený vzduch. Pri infekčných chorobách väčšina z nás myslí na nádchu, chrípku alebo AIDS. Niektoré vírusy a baktérie však môžu byť rakovinové a rakovina nás môže zasiahnuť podobným spôsobom ako chrípka. Viac ako 2 milióny z takmer 14 miliónov prípadov rakoviny na celom svete sú spôsobené baktériami a vírusmi. To znamená, že viac ako 15 % všetkých pacientov s rakovinou má rakovinu práve z infekcie. Ako povedal vedúci štúdie Marytn Plummer pre Rheinische Post, počet jedincov bol ešte väčší, ak boli zohľadnení ľudia s HIV. Hoci HIV nespôsobuje rakovinu priamo, imunitná nedostatočnosť spôsobuje, že telo je zraniteľnejšie a menej schopné bojovať proti rakovinovým bunkám. Riziko vzniku rakoviny z infekcie nie je všade na svete rovnaké. V západných industrializovaných krajinách hygienické štandardy, antibakteriálne a antivírusové terapie a vakcíny pomáhajú výrazne znížiť podiel prípadov rakoviny v dôsledku infekcií.

Nepodceňujte prevenciu proti rakovine, vie vám zachrániť život

Takmer všetky infekčné rakoviny sú spôsobené štyrmi choroboplodnými zárodkami. K hlavným spúšťačom rakoviny patrí baktéria Helicobacter pylori, vírus hepatitídy B (HBV) a C (HCV) a ľudský papilomavírus (HPV).

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Rakovina pečene spôsobená vírusmi hepatitídy typu B a C

Za zápal pečene sú zodpovedné hlavne vírusy hepatitídy B a C. Chorí majú častokrát len malú šancu na prežitie. Pozitívnou správou je, že na rozdiel od hepatitídy C, je možné sa proti hepatitíde typu B očkovať. Predovšetkým rizikové skupiny ako sú sestry, nemocničný personál alebo cestujúci do Afriky a juhovýchodnej Ázie by vakcináciu mali zvážiť.

Rakovina krčka maternice vyvolaná ľudskými papilomavírusmi (HPV)

Existuje mnoho ľudských papilomavírusov a mnohé z nich spôsobujú len malé, väčšinou neškodné infekcie, ktoré sa objavujú vo forme bradavíc. Nebezpečné sú typy HPV-16 a HPV-18, ktoré sa považujú za karcinogénne a údajne spôsobujú rakovinu krčka maternice. Prevenciou je aj v tomto prípade vakcinácia. Ohrozené však nie sú len ženy. U mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi, je rakovina konečníka takmer rovnako pravdepodobná ako rakovina krčka maternice u žien.

Rakovina žalúdka spôsobená baktériou Helicobacter pylori

Určitá časť populácie nesie samotnú baktériu žalúdka Helicobacter pylori vo svojom tele a väčšina z nich celý život nepociťuje žiadne zdravotné problémy. Hoci je baktéria Helicobacter pylori považovaná za najväčšie riziko rakoviny žalúdka, len zlomok nakazených skutočne rakovinu dostane. Tí, ktorí majú blízkych príbuzných trpiacich rakovinou žalúdka, môžu byť podrobení testovaniu.  Následne môže byť baktéria dobre ošetrená kombináciou antibiotík a blokátorov žalúdočnej kyseliny.

Zdroj: focus.de, pharmazeutische-zeitung.de, úvodný obrázok: pixabay.com (úprava vlastná)

 

 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre