Nešťastný príbeh planéty 55 Cancri e: Astronómovia odhalili, ako sa zo vzdialeného sveta stalo peklo!

Dnes by sa na nej život nedal ani len predstaviť. Jej povrch pokrýva oceán lávy, no kedysi dávno na tom bola planéta oveľa lepšie.

Ako sa z planéty 55 Cancri e stalo peklo?
Zdroj: ESA

Exoplanéta 55 Cancri e sa častokrát označuje ako „pekelná planéta“. Ide o pevnú planétu, ktorá sa radí do kategórie super-Zemí, teda planét, ktoré sú väčšie ako tá naša, no menšie ako planéta Neptún.

Nachádza sa extrémne blízko pri hviezde, okolo ktorej obehne raz za 18 hodín, informuje portál Eurekalert. Predpokladá sa, že celý povrch planéty pokrýva oceán lávy a vnútro planéty je plné diamantov. Vedci vo svojej novej práci popisujú, ako sa tento svet stal tak extrémne horúcim a ako môžu podobným procesom prejsť aj iné planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou vedeckého prístroja EXPRES zachytili presné merania svetla, ktoré hviezda 55 Cancri vyžaruje. Keď planéta prešla popred hviezdu, svetlo sa mierne pozmenilo. Táto zmena umožnila astronómom zistiť, že planéta obieha hviezdu približne v oblasti rovníka. Iné planéty v sústave majú diametrálne odlišné obežné dráhy.

Novú štúdiu vedci publikovali 8. decembra a v nej predpokladajú, že 55 Cancri e s najväčšou pravdepodobnosťou vznikala o niečo ďalej v chladnejších regiónoch sústavy. Postupne sa ale približovala k hviezde, ktorej gravitácia upravila obežnú dráhu planéty.

„Podarilo sa nám zistiť, ako sa vyvíjala táto konkrétna sústava s viacerými planétami. Čo sa týka sústavy 55 Cancri, tá sa radí k jedným zo sústav s najväčším počtom planét, aké sme objavili,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Lily Zhao.

Ako sa 55 Cancri e stala pekelnou planétou?

Hoci sa 55 Cancri e nachádzala o niečo ďalej, podľa autorov štúdie bola stále príliš horúca na to, aby mohol na povrchu prežiť život, ako ho poznáme. Napriek tomu objav považujú za významný, pretože im prezrádza viac o evolúcii planét a ich pohybe. Na základe zistení z tejto štúdie môžu vedci lepšie určiť pravdepodobnosť výskytu planét podobných Zemi vo vesmíre.

Ak sa pozrieme na našu Slnečnú sústavu, zistíme že je relatívne plochá. Všetky planéty obiehajú okolo Slnka na jednej rovine líšiac sa len o niekoľko stupňov. Keď sa však astronómovia pozerajú za hranice sústavy, pozorujú úplne odlišnú situáciu. Planéty obiehajú okolo vzdialených hviezd pod rôznymi uhlami, čo nabáda k otázke: Je naša Slnečná sústava výnimočná?

55 Cancri sa od nás nachádza približne 40 svetelných rokov a vedcov zaujala kvôli svojej komplexnosti. Okolo hviezdy obieha dokopy päť exoplanét a samotná hviezda má svoj binárny pár, ktorým je hviezda typu červený trpaslík. 55 Cancri e je prvou planétou z kategórie super-Zem, akú vedci objavili okolo hviezdy hlavnej postupnosti. Planéta má podobnú hustotu ako Zem, preto sa predpokladá, že ide o pevnú planétu, no je dvakrát väčšia a približne osemkrát hmotnejšia.

Dlhú dobu sa vedci pokúšali zistiť viac o planéte pomocou poklesu jasnosti, keď prejde popred svoju hviezdu. Rozdiely v jase boli však tak malé, že sa vedcom nepodarilo vyčítať takmer nič. Až v novej štúdii využili schopnosti vedeckého prístroja EXPRES, ktorý sa nachádza na teleskope observatória Lowell. Tento prístroj poskytol autorom štúdie extrémne presné spektroskopické údaje.

Zároveň pomocou prístroja odhalili, že sa obežná dráha planéty 55 Cancri e nachádza zhruba na rovníku hviezdy. Predchádzajúce štúdie verili, že neďaleký červený trpaslík spôsobil v sústave chaos a umiestnil planéty na obežné dráhy s meniacim sa uhlom, pod akým hviezdu obiehajú. Autori nového výskumu interakcia kozmických telies spôsobila, že sa planéta 55 Cancri e dostala tak blízko ku svojej hviezde. Čím bližšie planéta bola, tým sa gravitácia hviezdy stávala dominantnejšou, čo spôsobilo to, že planéta začala obiehať okolo rovníka hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre