Astronómovia objavili super-Zem, ktorá „vyskakuje“ z obývateľnej zóny. Raz má vhodné podmienky na život a druhýkrát zas nie
Prvé pozorovania infračerveného prístroja IRD sú mimoriadny úspech, tvrdia vedci. Čakajú nás ďalšie a ešte lepšie objavy.
Približne 37 svetelných rokov od nás sa nachádza červený trpaslík, hviezda ktorá ukrýva planétu, ktorá je potenciálne vhodnou pre život. Ide o prvý objav svojho druhu zachytený teleskopom Subaru, informuje portál NAOJ.
Planéta sa radí do kategórie super-Zemí, teda planét, ktoré sú o niečo väčšie ako tá naša, no nepresahuje desaťnásobok jej hmotnosti. Prvé pozorovania teleskopu sa ukázali byť úspechom a vedci sú presvedčení, že postupom času odhalia aj ďalšie planéty s ešte lepšími podmienkami. Planéta obieha okolo červeného trpaslíka, typu hviezdy, ktorá je o niečo menšia ako Slnko a radí sa medzi najrozšírenejší typ hviezdy v Mliečnej dráhe. Červené trpaslíky sú o niečo chladnejšie ako iné hviezdy, no zároveň žijú oveľa dlhšie.
Červené trpaslíky sa však dajú ľahko odhaliť pomocou infračerveného prístroja, napríklad prístroja IRD, ktorý sa nachádza na teleskope Subaru. Pomocou neho objavili aj novú exoplanétu, ktorou je super-Zem s hmotnosťou štvornásobku našej planéty. Objavená exoplanéta sa nazýva Ross 508b a obieha okolo hviezdy Ross 508. Vedci zistili, že hviezdu obehne raz za 11 dní.
Planéta však prekvapuje svojou obežnou dráhou, ktorá je eliptická. Objavili ju na vnútornej hranici obývateľnej zóny hviezdy. Podľa tvaru orbity planéta do tejto zóny vstupuje a vystupuje z nej. V praxi to znamená že v obdobiach, kedy sa planéta v obývateľnej zóne nachádza má vhodné podmienky na život. Či sa na planéte Ross 508b život nachádza zatiaľ ale nie je známe, no vedci sa na to pozrú v ďalšej štúdii.
Mimoriadny úspech
Prvé pozorovanie teleskopu, presnejšie jeho infračerveného prístroja IRD, vedci považujú za mimoriadny úspech.
Neprehliadnite
„Objaviť na prvýkrát planétu tak blízko obývateľnej zóne je až príliš dobré na to, aby to mohla byť pravda. Zároveň to ale znamená, že sa môžeme tešiť na viac podobných objavov,“ vyjadrili sa autori štúdie.
Vedci po celom svete momentálne pátrajú po planétach, ktoré by mohli byť vhodné pre život. Revolúciu v tomto odbore prinesie aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý dokáže analyzovať zloženie atmosféry planét mimo našej sústavy, čo dokázal krátko po začatí jeho vedeckej misie. Hoci vedci objavili už mnoho planét v obývateľnej zóne, žiadna z nich zatiaľ neukázala potenciál pre existenciu života.
Otázkou zostáva aj to, či by mohol život existovať v blízkosti červeného trpaslíka. Keďže ide o menšiu a chladnejšiu hviezdu, obývateľná zóna leží oveľa bližšie, než v prípade iných hviezd. To znamená, že planétu zasiahne oveľa väčšie množstvo radiácie. Červené trpaslíky sa charakterizujú svojou aktivitou. Rovnako ako Ross 508b, okolo červeného trpaslíka obiehajú aj planéty v sústave Proxima Centauri, ktorá leží prakticky hneď vedľa – len 4 svetelné roky od Slnka.
Komentáre