Nešťastná hviezda sa zatúlala k čiernej diere: Hubblov ďalekohľad zaznamenal drastickú dohru

Nešťastná hviezda AT2022dsb sa zatúlala k čiernej diery a skončila roztrhaná na kusy. Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil ničivú dohru.

Nešťastná hviezda sa zatúlala blízko ku čiernej diere
Zdroj: NASA

Čierne diery sa považujú za najzvláštnejšie objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Hoci je pravda že čo do nich spadne, to sa už v živote nedostane von, väčšinu času sa len „vznášajú“ vo vesmíre a čakajú na nešťastnú hviezdu.

Keď sa už však nejaký objekt zatúla blízko k čiernej diere, to čo nasleduje rozhodne nie je pekné. Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa takto podarilo zachytiť osud nešťastnej hviezdy, ktorú čierna diera natiahla na tenký prúd hmoty, roztrhla ju a teraz si s najväčšou pravdepodobnosťou na nej pochutnáva, informuje NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hubblov vesmírny ďalekohľad nedokáže priniesť detailné zábery, pretože sa čierna diera spolu s nešťastnou hviezdou nachádzajú 300-miliónov svetelných rokov od nás. Na sústavu sa ale dokázal pozrieť v ultrafialovom spektre, čo teleskopu umožnilo zistiť, z čoho sa hviezda skladala. Pozorovanie odhalili stopy vodíka, uhlíka a ďalších prvkov.

Dokopy astronómovia zaznamenali približne stovku podobných udalostí pomocou rôznych teleskopov. Poslednou udalosťou bola udalosť z marca 2021. V tomto prípade sa na čiernu dieru v inej galaxii pozreli teleskopy v röntgenovom spektre. Tieto pozorovania odhalili horúcu korónu okolo čiernej diery, ktorá aktívne pohlcovala hmotu hviezdy. Celkovo sa predpokladá, že supermasívne čierne diery v jadrách galaxií roztrhnú za 100-tisíc rokov len niekoľko hviezd.

„Len málo podobných udalostí zaznamenávame v ultrafialovom spektre čo je škoda. Ultrafialové spektrum totiž ukrýva mnoho podstatných informácií. V tomto prípade sa nám podarilo zistiť, čo robí hmota hviezdy, ktorú čierna diera roztrhla,“ vysvetľuje Emily Engelthaler, ktorá sa podieľala na pozorovaní.

Kŕmenie čiernej diery

Najnovšie pozorovanie sleduje udalosť, ktorú vedci označili ako AT2022dsb. Po prvýkrát ju zaznamenali v marci 2022. Ďalšie pozorovania odhalili, že hviezda sa menila veľmi rýchlo, na dennej alebo mesačnej báze. Roztrhnutie hviezdy pozorovala misia ASAS-SN (pozn. redakcie: All-Sky Automated Survey for Supernovae).

„Roztrhnutie hviezdy čiernou dierou sa pozoruje ťažko. Vo väčšine prípadov získame pár pozorovaní na začiatku, keď je všetko veľmi jasné. Náš program je navrhnutý tak, aby sledoval podobné udalosti pravidelne a informoval nás o tom, čo sa deje,“ vysvetľuje Peter Maksym, z Astrofyzikálneho centra Harvard & Smithsonian.

Astronómovia vysvetľujú, že spočiatku čierna diera naberala hmotu naozaj prudkým tempom, no postupom času sa tento proces spomalil. Hubblov vesmírny ďalekohľad pozoroval mimoriadne jasnú a horúcu štruktúru materiálu, ktorá obieha okolo stredu čiernej diery. Časť hmoty, ktorá bola kedysi hviezdou, momentálne padá do čiernej diery.

Vedci majú k dispozícii niekoľko modelov, ktoré by im mali poskytnúť lepšiu predstavu o tom, čo sa počas tohto procesu deje. Vidieť ho ale „na vlastné oči“ prostredníctvom Hubblových pozorovaní, však prináša celú studnicu nových poznatkov. Momentálne sa vedci stále pokúšajú interpretovať dáta, ktoré Hubblov vesmírny ďalekohľad priniesol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre