Čierna diera „mieri“ priamo na Zem: Vedci prišli na kĺb záblesku, ktorý vytvoril viac svetla akoby vytvorili bilióny Sĺnk

Niekoľko miliárd rokov od nás vyčíňala čierna diera, ktorá mieri priamo na našu planétu.

Záblesk n oblohe vytvoril viac svetla, ako bilióny Sĺnk naraz
Zdroj: MIT, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Začiatkom tohto roka astronómovia sledovali zvláštnu anomáliu na nočnej oblohe. Prieskum observatória Palomar odhalil nezvyčajne jasný záblesk, ktorý sa na oblohe objavil z ničoho nič. Vedci odhadli, že záblesk vytvoril viac svetla, než by vytvorilo 1000 biliónov našich Sĺnk.

„Z hrubého výpočtu sa zdalo, že záblesk vydáva viac svetla ako 1000 biliónov sĺnk.“, hovoria vedci.

V rámci nového výskumu, do ktorého sa zapojila NASA aj technologický inštitút MIT, vedci sa pokúsili zistiť, čo mohlo tento prazvláštny signál vytvoriť. Miesto, kde si záblesk všimli, preskúmali v niekoľkých vlnových dĺžkach vrátane röntgenového, ultrafialového, optického a rádiového spektra. Záblesk dostal názov AT 2022cmc a podľa vedcov z MIT s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza zo supermasívnej čiernej diery, ktorá do vesmíru vystreľuje hmotu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pravdou je, že nič neunikne zo zovretia čiernej diery, no nie všetok materiál si nájde cestu za horizont udalostí, hranice z ktorej je rýchlosť potrebná na únik vyššia, ako rýchlosť svetla. Keď má čierna diera okolo seba hviezdu alebo iný druh materiálu, z neho sa vytvorí akrečný disk. Materiál v disku následne po špirále padá do čiernej diery, no časť z neho si nájde cestu k pólom čiernej diery, z ktorých ho toto kozmické monštrum vystrelí do vesmíru rýchlosťami blížiacimi sa k rýchlosti svetla.

V prípade záblesku AT 2022cmc vedci veria, že sa v srdci galaxie vzdialenej 8,5-miliárd svetelných rokov, sa nachádza čierna diera, ktorá si svojou gravitačnou silou zachytila nešťastnú hviezdu. Tú zároveň trhajú slapové sily a uvoľňujú z nej „krmivo“ pre čiernu dieru. AT 2022cmc je zatiaľ najjasnejším a najvzdialenejším zábleskom, aký sa astronómom podarilo odhaliť.

„Prečo sa tak vzdialená udalosť javí na našej oblohe tak jasne?“ pýtajú sa vedci z MIT.

Jasný smer

Odpoveď je relatívne prostá. Prúd hmoty mieri priamo na našu planétu, odpovedajú autori štúdie. Pozorovaný jas sa viaže na dopplerov efekt. Je podobný, ako keď sa zvuk sirény zvýši, keď sa približuje smerom k nám. AT 202cmc je v poradí štvrtou udalosťou zosilnenou dopplerovým efektom, ktorú astronómovia pozorovali.

Keď sa hviezda dostane do gravitačného zovretia čiernej diery a roztrhnú ju slapové sily, ide o takzvanú udalosť TDE (pozn. redakcie: Tidal Disruption Event). S príchodom výkonnejších teleskopov astronómovia dúfajú, že sa im podarí zachytiť viac podobných udalostí.

„Vieme že v srdci väčšiny galaxií sa nachádza supermasívna čierna diera. Ide o masívne objekty, ktoré vznikli počas prvých miliónov rokov po veľkom tresku. Poznáme tiež, že sa kŕmia veľmi agresívne a študovanie udalostí TDE nám môže povedať, ako tento proces funguje,“ vysvetľuje Matteo Lucchini, jeden z autorov štúdie.

Pozorovaný prúd hmoty mal podľa vedcov rýchlosť 99,99% rýchlosti svetla. Aby čierna diera dokázala vytvoriť tak rýchly prúd častíc, musela prejsť extrémne aktívnou fázou. Autori štúdie predpokladajú, že za rok čierna diera pohltí hmotnosť rovnajúcu sa polovici nášho Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre