Novoobjavená čierna diera je najbližšou čiernou dierou k Zemi, o ktorej vieme! Môže nás ohroziť?!

Objav najbližšej čiernej diery nebol jednoduchý, tvrdia astronómovia. Objekt Gaia BH1 splýva s prostredím, no toto ho nakoniec prezradilo.

cierna diera astronomy-3103155_1920
Zdroj: Pixbay.com (myersalex216)

Vo vesmíre pravdepodobne nenájdete nič zvláštnejšie, ako je čierna diera. Zahalená večnou temnotou, horizontom udalostí spoza ktorého neunikne ani len svetlo, tá najrýchlejšia vec aká existuje, čierna diera sa vznáša vesmírom a pohltí všetko, čo sa jej dostane do cesty.

Tie najväčšie ležia v srdci väčšiny galaxií a pýšia sa prívlastkom supermasívne, no aj v Mliečnej dráhe sa nachádza obrovské množstvo menších čiernych dier. Tie nemusia byť vždy aktívne, teda pohlcujúce hmotu, no v tomto prípade sa veľmi ťažko odhaľujú. Čierna diera totiž nevydáva žiadnu formu žiarenia, ak nepohlcuje hviezdu alebo iný kozmický materiál.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómom z NOIRLab sa podarilo objaviť najbližšiu čiernu dieru pri Zemi, ktorá sa nachádza len 1 600 svetelných rokov od nás. Hoci sa v minulosti predpokladalo, že najbližšia čierna diera leží o 600 svetelných rokov bližšie, nedávno sa potvrdilo, že v skutočnosti ide o „vampíriu“ hviezdu, teda hviezdu, ktorá kradne hmotu inej.

K objaveniu novej čiernej diery vedci použili teleskop Gemini North, ktorý sa nachádza na Havaji. Novú čiernu dieru pomenovali Gaia BH1. Spiaca čierna diera má desaťnásobne vyššiu hmotnosť ako naše Slnko a nachádza sa ďaleko v súhvezdí Ophiuchus, vďaka čomu je trikrát bližšie k Zemi ako predchádzajúci držiteľ rekordu. Keďže čierna diera nevydáva žiadnu formu žiarenia, vedci museli nájsť iný spôsob, ako ju odhaliť. V tomto im pomohla hviezda, ktorá okolo čiernej diery obieha. Táto hviezda sa nachádza od čiernej diery vo vzdialenosti približne 150-miliónov km, teda približne v rovnakej vzdialenosti ako Zem od Slnka.

„Vezmite slnečnú sústavu, umiestnite čiernu dieru tam, kde je Slnko, a Slnko tam, kde je Zem, a dostanete tento systém,“ vysvetlil Kareem El-Badry, astrofyzik z Centra pre astrofyziku a hlavný autor článku opisujúceho tento objav. Ďalej doplnil: „V minulosti sa objavilo množstvo podobných objavov, no zakaždým sa skôr alebo neskôr vyvrátili. Toto je prvý jednoznačný objav hviezdy podobnej Slnku, ktorá obieha okolo čiernej diery v Mliečnej dráhe,“

Jednoznačný objav

Predpokladá sa, že v našej galaxii by sa mali nachádzať milióny menších čiernych dier. Odhalených bolo niekoľko, no zakaždým išlo o aktívne čierne diery. Keď materiál padá dovnútra tohto fascinujúceho objektu, zahrieva sa na extrémne teploty a vtedy možno čiernu dieru pozorovať v röntgenovom spektre. Ak čierna diera spí, potom splynie so svojim prostredím.

„Po spiacich čiernych dierach pátram posledné štyri roky. Vedci majú k dispozícii bohaté datasety a pozorovacie metódy. Nielen moje pokusy sa však končia objavom sústavy, ktorá sa len hrá na čiernu dieru. Tento objav je prvým, ktorý prináša ovocie,“ tvrdí El-Badry.

Možnosť existencie čiernej diery naznačila misia Gaia, ktorá mapuje polohu a pohyb hviezd v Mliečnej dráhe. Tá si všimla nepravidelnosti v obežnej dráhe hviezdy, ktoré spôsobil masívny, no neviditeľný objekt. Analýzou orbity pozorovanej hviezdy sa astronómovia dokázali dopracovať k hmotnosti čiernej dier.

Ako hovorí El-Badry, pozorovanie teleskopom Gemini North prinieslo nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že v sústave leží minimálne jedna spiaca čierna diera. V tomto prípade teda neexistujú alternatívne vysvetlenia pre pozorovanú sústavu. Záverom treba uviesť, že novoobjavená čierna diera nepredstavuje pre nás riziko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre