SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Podľa tejto teórie prežijú aj kolaps vesmíru: Tie najväčšie čierne diery môžu byť zodpovedné za vznik všetkého, čo poznáme

Nedávno publikovaná štúdia je "kurióznym prvým krokom k načrtnutiu komplexného problému", tvrdia kozmológovia.

To, že sa vesmír rozpína je akceptovaným vedeckým faktom a v tomto prípade sa vedecká komunita zhoduje aj na tom že energia poháňajúca kozmickú expanziu jedného dňa dôjde. V tomto bode dosiahne expanzia svoje maximum a niečo sa musí zmeniť. To, čo sa bude diať potom, ale ostáva zahalené rúškom tajomstva.

Podľa argentínskeho rádioastronomického inštitútu náš vesmír opakovane prechádzal cyklami expanzie a kontrakcie. Dvojica kozmológov, Daniela Pérez a Gustavo Romero nedávno publikovali štúdiu, ktorá do centra tohto cyklu stavia masívne čierne diery. Podľa vedcov sú totiž jedinými objektmi schopnými prežiť pravdepodobne nekonečný cyklus vzniku a zániku vesmíru, informuje The Daily Beast.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nekonečný cyklus

Dnes poznáme niekoľko teórií o tom, ako môže náš vesmír zaniknúť a myšlienka cyklického zrodu a deštrukcie sa nazýva veľký odraz (pozn. redakcie: z angl. big bounce). Podľa tejto teórie kozmická expanzia dosiahne bod, kedy sa zastaví. Následne sa vesmír začne zmršťovať, až kým nedosiahne veľkosť veľmi malého bodu. Následne sa „odrazí“ a v explózii pripomínajúcej veľký tresk, začne nanovo.

Samozrejme že v tomto prípade nie je známych veľa detailov, no nedávno publikovaná štúdia, ktorá bola už recenzovaná, stavia do centra tohto deja čiernu dieru.

„Výsledky našej štúdie poukazujú na teoretickú čiernu dieru, ktorá existuje naprieč všetkými epochami tohto kozmologického modelu,“ vysvetľujú autori.

Takáto čierna diera by mohla nejakým spôsobom prežiť aj v prípade, keď by všetko okolo nej zaniklo a vesmír sa zrútil do seba, aby mohol vzniknúť nanovo. Viacero autorov nezúčastnených na štúdii, poukazuje na to, že myšlienka čiernej diery v cyklickom vesmíre je prinajmenšom zaujímavá. Hoci túto prácu nemožno brať ako vyladenú teóriu, podľa gréckeho fyzika ide o „kuriózny prvý pokus načrtnutia problému“.

Práca dvojice kozmológov sa do veľkej miery zakladá na odhadoch. Najväčším problémom je v tomto prípade singularita, nachádzajúca sa v srdci čiernej diery a potenciálne aj pri veľkom tresku alebo v bode, kedy sa vesmír odrazí a začne nanovo. Singularity sa v matematike chápu ako body s nekonečnou hodnotou a vo väčšine prípadov dosť výrazne poukazujú na to, že niečo buď nie je správne alebo vedcom chýbajú dodatočné informácie.

Bod, v ktorom fyzika prestáva existovať

Srdce čiernej diery alebo singularita na teoretickom počiatku vesmíru, sú miesta v ktorých sa naše chápanie fyziky rozpadá. Preto nemožno vyvodiť žiadne relevantné teórie, čo sa aspoň týchto regiónov týka.

„V momente, kedy sa vesmír zrúti do svojej najmenšej možnej veľkosti prestáva gravitácia fungovať tak, ako ju poznáme.“, tvrdia autori.

Vedci venujúci sa vzniku a zániku vesmíru veria, že sa momentálne nachádzame na konci obdobia kozmickej expanzie a vesmír by sa o pár stoviek miliónov rokov mohol začať sťahovať naspäť. Čierne diery by v tomto procese mohli hrať významnú úlohu, tvrdia vedci. V ich jadre sa totiž nachádza najbližšia vec k skutočnej singularite.

„Za temným závojom čiernej diery končí naše chápanie fyziky.“, vysvetľuje grécky fyzik Leandros Perivolaropoulos.

Podľa dvojice astronómov dokážu najväčšie čierne diery prežiť nielen kolaps vesmíru, no po vzniku toho nového svojou energiou pomáhajú vytvoriť galaktické štruktúry v novom, mladom vesmíre.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close